ENG/EMG vizsgálat
ENG vizsgálat (elektroneurográfia)
Az ENG vizsgálat (electroneurográfiás) a perifériás idegek vezetési sebességéről, azok állapotáról ad felvilágosítást. A kialakult és az idegek mentén tovafutó ingerület nagyságát, sebességét ismerhetjük meg, amelynek eltérései az idegek különböző kórállapotaira utalnak.
Az ENG vizsgálati módszerrel mozgató– és érzőidegeket is feltérképezhetünk. A perifériás idegek, pár kivételtől eltekintve érző és mozgató rostokat is tartalmaznak.
Az emberi idegrendszer felépítése és funkciója
Az idegrendszer olyan specializálódott sejtek hálózata, amely információt szállít az ember környezetéről és saját magáról, valamint az a szervrendszerünk, amely irányítja a szervezet többi részét. Feldolgozza a külső és belső ingereket, amikre a test valamennyi részének irányításával reagál. Az idegrendszer két részre osztható: központi idegrendszerre és környéki idegrendszerre. A neuronok kapcsolatot létesítenek a két rendszeren belül és között is. Az idegekkel foglalkozó tudományt neurológiának nevezzük.
A központi idegrendszer feladata az információ feldolgozása és ez alapján a döntések meghozatala. Ebbe beletartoznak a szó szoros értelmében vett döntések, illetve az izmokat ellátó idegek számára az információ megtervezése. Az információt felvevő részeket szenzoros, a leadókat motoros részeknek nevezzük. A központi idegrendszer anatómiailag és funkcionálisan is két nagy részre osztható: a gerincvelőre és az agyvelőre.
Idegrendszeri betegségek
- Primer fejfájások, amikor annak hátterében nem lehet kimutatni szervi okokat (migrén és tenziós fájdalmak)
- Az agy keringési betegségei
- Epilepszia
- Szklerózis multiplex
- Porckorongsérv idegrendszeri érintettséggel
- Parkinson-kór
- Egyéb mozgászavarok (tremor, disztónia, Wilson-kór, nyugtalan lábak szindróma, Gilles de la Tourette szindróma, stb.)
- Neuropathiák
- Demenciák (pl. Alzheimer-kór, Fronto-Temporalis Demencia)

Jelentkezzen be a +36 1 465 3131 telefonszámon
A mozgató idegek vizsgálatakor a bőrre elektródákat (ingerlő és regisztráló) helyezünk fel, majd elektromos árammal a vizsgálandó ideg ingerlése történik.
Az ingerlő elektróda segítségével elektromos áram hat az idegre, és a vezetési irányban elhelyezett érzékelő elektróda detektálja az ideg ingerlésének jelét. Az ideg ingerlés és regisztráció történhet felületi vagy tűelektródákkal.
Az ingerlés eredménye az beidegzett célizom vagy izomcsoportok mozgása, amelyre a felhelyezett regisztráló elektródával az ingerület mérhetővé válik. A mért ingerületből a műszer kiszámítja a vezetési sebességet. Ebből és az ingerület nagyságából különböző idegkárosodást különböztetünk meg: idegrost pusztulást, idegburok károsodást, teljes idegpusztulást.
Az érzőidegek vizsgálata hasonló módon történik, de az elvezetés a felső végtagon általában az ujjakról gyűrű elektródákon keresztül végezhető. A mért paraméterek és következtetések hasonlóak.
Normális esetben az idegek vezetési sebessége felső végtagon 50-60 méter/másodperc, alsó végtagon 40-50 m/s, amely függ az ideg típusától, az életkortól és a bőr hőmérsékletétől egyaránt.
Az nyert eredmények nem betegség specifikus, mindig a panaszokkal, klinikai tünetekkel és egyéb kiegészítő vizsgálatokkal együtt kell értékelni.

Mikor javasolt az ENG vizsgálat?

Töltse ki űrlapunkat és kollégánk felveszi Önnel a kapcsolatot!
Az ENG vizsgálat az alábbi kórképek kivizsgálásában játszik fontos szerepet:
EMG vizsgálat (elektromiográfia)
A vizsgálat elsősorban a vázizmok (akaratlagosan szabályozható működésű izmok) motoros egységeinek állapotáról kapunk információt. A motoros egység magába foglalja a gerincvelőben elhelyezkedő mozgató idegsejtet, a belőle eredő idegrostokat és az általuk beidegzett izmokat.
Az EMG vizsgálatot általában az ENG vizsgálattal kiegészítve végezzük.
A vizsgálat tűelektródával történik, amelyet a vizsgált izomba szúrva, annak nyugalmi és akaratlagos mozgás közbeni állapotáról kapunk információt. Az eljárás némi kellemetlenséget okozhat a betegnek.
Milyen esetekben végezzük az EMG vizsgálatot?
Az EMG az egyik legfontosabb vizsgáló eszköz az alábbi betegségek feltárásában
Az nyert eredmények nem betegség specifikus, mindig a panaszokkal, klinikai tünetekkel és egyéb kiegészítő vizsgálatokkal együtt kell értékelni.

A leggyakrabban milyen betegségekben használjuk az ENG/EMG vizsgálatokat?
- Alagút szindrómáknak nevezzük azon kórképeket, melyek során valamely ideg nyomás alá kerül az őt körülvevő egyes izmok, inak és csontos csatornák által. Ez akkor fordul elő, ha sérülés, törés, tumor, gyulladás, csontkinövés, vérömleny, illetve csont- vagy ízületi fejlődési rendellenesség miatt szűkület alakul ki az idegek mentén.
- Az ENG vizsgálattal az ideg funkcionális állapotáról kapunk információt, emiatt az ENG egyik fontos diagnosztikai eszköze a betegségnek.
- Perifériás idegbántalmak kórismeretéhez (anyagcsere, cukorbetegség, alkohol okozta betegségek, mérgező anyagok okozta stb.) használható.
- Traumás idegsérülések állapotának megítélésére alkalmas.
Hogyan készüljek az ENG-, és EMG vizsgálatokra?
A vizsgálathoz előkészítés nem szükséges, a vizsgálat napján javasolt a testápolók és krémek elhagyása. Kifejezetten vizenyős végtagok vagy bőrgyulladás, fekélyek esetén a vizsgálatot nem javasolt elvégezni.
Az EMG vizsgálat ellenjavallt véralvadásgátló szedése alatt. Beültetett pacemakert viselő betegeknél a sorozatingerlés (repetitív ingeráram) szintén ellenjavallt.