Porcfelpuhulás műtét

Porcfelpuhulás műtét

Mi a porcfelpuhulás (condropathia)?

A porcfelpuhulás olyan degeneratív (kopásos vagy artrózis) elváltozás, amely a térd egész ízület felépítésére és annak működésére hatással van. Először az ízületi felszíneket borító porcszerkezet megváltozik: a korábban sima felszín felrostozódik, berepedezik, „felpuhul”, majd egyre mélyebb hasadékok keletkeznek rajta, és a porcborítás helyenként le is válik. A folyamat végén akár teljesen porcmentes részek is keletkezhetnek, ami jelentős fájdalmat és funkcióvesztést okoz az ízületben.

Kérjen időpontot!

Kollégáink minden kérdésre választ adnak!

Az artrózis azonban nem csak a porcos felszíneket érinti, de hatással van a porc alatti csont szerkezetére is: néhol megvastagodások, néhol kis csontüregek, ún. degeneratív ciszták keletkeznek – ez utóbbiak ürege összeköttetésben van az ízülettel, és a mozgások során beléjük préselődő ízületi nedv komoly fájdalmat okozhat. Az artrózisos állapot az ízületi hártya folyamatos gyulladását idézi elő, és az ízületet körülvevő tokzsugorodását, megvastagodását, akár részleges meszesedését is okozhatja. A nem teherviselő felszíneken, tehát az ízület peremrészein jellegzetes csontfelrakódások keletkeznek, melyek deformálják az ízesülő csontvégeket és feszíthetik az ízületi tokot.

Hogyan alakul ki a porcfelpuhulás?

Az artrózis a kor előrehaladtával minden ízületben megjelenik valamilyen mértékben, de az előfordulási gyakoriság és a súlyosság foka igen eltérő: leginkább a kéz-, a csípő-, a térd- és a gerinc kisízületei érintettek. Ahogy a fentiekből is kiderül a kopásos elváltozások elsősorban a korral, az ízület elhasználódásával állnak összefüggésben, ám vannak olyan tényezők, amik e folyamatokat felgyorsíthatják: például egy korábbi sérülés miatt megváltozott ízületi szerkezet, vagy valamilyen, az ízületeket is érintő betegség. Mint annyi más mozgásszervi megbetegedésre, az artrózisra is igaz, hogy kialakulásában genetikai tényezők is szerepet játszanak.

Egészséges térd és a térdartrózis megjelenése

Milyen tünetei vannak a porcfelpuhulásnak?

A panaszok az elváltozás nagyságától, mélységétől és elhelyezkedéstől függetlenül hol intenzívebben, hol diszkrétebben jelentkeznek:

  • terhelés alatt fájdalom,
  • mozgás közben recsegés, akadás-érzés,
  • ízületi duzzanat,
  • feszülés, felmelegedés és fáradékonyság.

A tünetek változatosan jelentkezhetnek; a terhelést, a sportolást többnyire akadályozzák, de akár sokáig fennállhat tünetmentesség is. Rendszerint a panaszokat nem lehet egy bizonyos helyre lokalizálni.

Hogyan diagnosztizálható a porcfelpuhulás?

Porcfelszín károsodás esetén is fontos a pontos diagnózis felállítása, melyet térd specialista ortopéd szakorvos végez. A vizsgálat részét képezi a fizikális vizsgálat, a terheléses röntgen vizsgálat, vagy MR felvétel készítése. A porcfelszín károsodások mértéke azonban legpontosabban az artroszkópos műtét során derülnek ki.

Milyen kezeléssel gyógyítható a porcfelpuhulás?

Porckárosodások (porc felpuhulás) műtéti kezelése esetén az elsődleges cél az elváltozás megfékezése, és amennyiben lehetséges a károsodás helyén a regenerációs folyamatok beindítása. Ahhoz, hogy a degenerált porcrészek további leválását megállítsuk, a leváló, felrostozódott porcokat el kell távolítani, a felszíneket le kell simítani.

Az ízület működésének helyreállítási folyamatában a shaverezés („borotválás”) mechanikus szerepe elsősorban abban rejlik, hogy regenerációs folyamat indul be a megdolgozott területeken. A felszíneket rostos porc borítóréteg fogja befedni, így annak kopása lassul, mivel a felszíneken egy bevonó réteg képződik.

Ha nagyobb porcfelszín károsodással állunk szemben, akkor porcfelszínek letisztítását követő porcfelszínstimuláció, az úgynevezett mikrofraktúra (felfúrás) számít a legbiztonságosabb rutineljárásnak. Az érintett területen megfelelő rehabilitáció mellett úgynevezett üvegporc szerű rostos porc tud kifejlődni, amely szövettanilag és terhelhetőség szempontjából ugyan nem felel meg az eredeti üvegporcnak, de sok esetben kiválóan terhelhető porcfelszín alakul.

Mire számíthatok a műtét után?

Az operáció utáni első néhány napban az ízület a műtét megpróbáltatásait heveri ki. Pihenésre van szüksége, mivel az artroszkópia során az ízület kenőanyagát „kimossák”, az ízületi nedv újratermelődéséhez pedig legalább három nap szükséges.

A porcműtétet követően döntő jelentősége van a 6-8 hétig tartó, két mankó segítségével történő teljes tehermentesítésnek. Ha az említett időszak letelik, az operált felszín elég erőssé válik ahhoz, hogy a bevonó réteg ne szakadjon le, s kisebb terhelés, lábra lépés sem préseli össze a porcfelszínt.

Az operált lábbal kizárólag a gyógytornász által előírt gyógytorna végezhető, ekkor kezdődhetnek az izomerősítő és nyújtási gyakorlatok. Amennyiben a tehermentesítés nem történik következetesen, vagy a gyógytorna túl korán kezdődik, a felszíneket bevonó folyamat elmarad, a felszínek gyakorlatilag szabadok maradnak, így a csont felől a károsító enzimek szinte akadálytalanul juthatnak az ízületi folyadékba. Ezáltal a kopási folyamat folytatódik, még akkor is, ha rövidtávon javulás volt észlelhető. Ahhoz, hogy a megmunkált területeken a regenerációs folyamat még intenzívebb legyen, néhány hét után porcvédő – hyaluronsav vagy polinukleotid – injekció adható az ízületbe.

Kényelmi szolgáltatások

Modern, kellemes hangulatú, légkondicionált egyágyas szobában helyezzük el ügyfeleinket. Minden szobához saját fürdőszoba, hűtőszekrény és televízió tartozik, valamint ingyenes WIFI hozzáférés is elérhető. Ügyfeleinknek egyéni nővér felügyelet is biztosítunk, aki a tartózkodása alatt segíti az Ön folyamatos gyógyulását.

Medicover Egészségpénztáron keresztül szolgáltatásaink akár 20% adó-, és további 10% egyedi kedvezménnyel vehetők igénybe!
Részletek >>

Porcfelpuhulás műtétet végző szakorvosaink

Dr. Csanádi István

Dr. Götz Dávid

Dr. Bodó László

Dr. Kovács Péter Sándor

Dr. Tánczos Tamás_kör

Dr. Tánczos Tamás