A mellrák elleni küzdelem hónapja

Október a mellrák elleni küzdelem hónapja, ezért fontosnak tartjuk, hogy ebben a bejegyzésben a legfőbb tudnivalókat összefoglalva átfogó képet adjunk magáról a betegségről, illetve felhívjuk a figyelmet a mellrák megelőzés fontosságára, hiszen az emlőrák az egyik leggyakrabban előforduló női daganatos megbetegedés.

40 év felett a betegség kialakulásának kockázata jelentősen megnő, ezért nagyon fontos az ezt követő időszakban a rendszeres (két évente megismételt) mammográfiás szűrővizsgálaton való részvétel.

Az emlőrák kialakulása

A mellrák kialakulásának pontos okát nem ismerjük, van azonban számos hajlamosító tényező, ami nagymértékben növeli a betegség kockázatát.

Mik a mellrák kialakulását elősegítő kockázati tényezők?

• Egészségtelen táplálkozás (túlzott mértékű húsfogyasztás), túlsúly
  • Mozgásszegény életmód
  • Dohányzás, túlzott alkoholfogyasztás
  • Genetikai hajlam
  • Önvizsgálat hiánya
  • Rendszeres szűrővizsgálat mellőzése 40 éves kor felett

Mik a mellrák tünetei?

A mellrák, korai stádiumában tünetmentes, mert a kisebb szöveti elváltozások még a tapintásos önvizsgálat során sem fedezhetők fel. A mammográfiás vizsgálat (a mell pár perces röntgenvizsgálata) a leghatékonyabb szűrési eljárás, melynek segítségével már a néhány mm-es elváltozás is kimutatható.

Javasolt mielőbb orvoshoz fordulni, amennyiben önvizsgálat során az alábbiak tapasztalhatók:

• Tapintható csomó a mellben, hónaljban
  • Túlságosan duzzadt, kemény mell
  • Viszkető, pirosodó, esetleg váladékozó emlőbimbó
  • Folt, vagy mélyedés a bőr felszínén
  • Az emlő torz, rendellenes alakja

Mit tehetünk az emlődaganat kialakulása ellen?

Egészséges, kiegyensúlyozott étrenddel, valamint rendszeres testmozgással és a dohányzás, illetve túlzott alkoholfogyasztás mellőzésével minimalizálhatjuk a betegség kialakulásának kockázatát, még akkor is, ha fennáll a genetikai hajlam. A mellrák megelőzés elengedhetetlen része a rendszeres önvizsgálat és 40 éves kor felett legalább két évenként megismételt mammográfiás vizsgálat, mely hozzájárul a betegség időbeni felismeréséhez. A mellrák korai stádiumában még teljes sikerrel gyógyítható.