A prosztatamegnagyobbodás tünetei és kezelési módjai
A prosztata (dülmirigy) a húgyhólyag és a medencefenéki izomzat között elhelyezkedő dió nagyságú, barnás színű, mirigyes szerv, mely körülveszi a húgyhólyag közeli húgycsőszakaszt. A húgycső vezeti végig a vizeletet a hímvessző belsejében.
A benignus prosztata hiperplázia (BPH) a férfiak prosztatát érintő betegsége. A kor előrehaladtával a prosztata mérete nő, így az nyomhatja a húgycsövet, aminek következtében vizeletürítéskor a vizeletsugár vékonyabb lesz, csökken a vizeletáramlás ereje.
Jellemző tünetei
- gyakori és hirtelen vizelési inger
- éjszakai felébredés
- vizelet indításának nehezítettsége
- vékony vizeletsugár
- megszakadó vizeletsugár
- vizeletcsepegés
Fontos hangsúlyozni, hogy az állapot jól kezelhető, a tünetek viszont sokat ronthatnak az életminőségen, ezért panaszok esetén érdemes idejében felkeresni a kezelőorvost.
Kialakulásának okai
Születéskor a prosztata borsószem nagyságú mirigy, ami a gyermekkor folyamán folyamatosan növekszik és 25 éves korban éri el végső méretét. A későbbi évek során bekövetkező, nem daganatos növekedés oka ismeretlen. A kutatók azt feltételezik, hogy a dülmirigy idővel egyre érzékenyebbé válik a férfihormonokkal, pl. tesztoszteronnal szemben.
A kor előrehaladtán kívül a családi halmozódás, mint genetikai hajlam szintén kiváltó tényező lehet.
Fontos tudni, hogy ezeket a tüneteket a prosztatamegnagyobbodáson kívül, más sokkal súlyosabb betegségek (hólyaghurut, prosztatarák) is okozhatják, ezért ilyen tünetek észlelésekor mindenképpen orvoshoz kell fordulni.
Mit okozhat, ha figyelmen kívül hagyja a prosztatamegnagyobbodást?
Mivel a húgyhólyag nem tud teljesen kiürülni egy-egy vizelés alkalmával, a vizelet pangani kezd, bakteriálisan felülfertőződhet, húgyhólyaggyulladás alakul ki. Ez még gyakoribb, fájdalmas, égő-csípő érzéssel járó vizeletürítést okoz, a vizelet véressé válhat.
A prosztatamegnagyobbodás fennállása húgyhólyagkövek gyakori kialakulását okozhatja.
Heveny szövődményként előfordulhat vizelési képtelenség, amikor a prosztata teljesen összenyomja a húgycső kezdeti szakaszát, ezáltal lehetetlenné teszi a vizeletürítést, ami hirtelen, nagyfokú alhasi fájdalommal jár. Az állapot azonnali kezelést igényel, ami egy gyors katéter felhelyezésből áll, és a vizelet rögtön megindul.
A prosztatamegnagyobbodás diagnózisa
Enyhébb panaszok esetén urológus dönti el, hogy a rendszeres kontroll elegendő annak megállapítására, hogy a betegség nem romlik, vagy pedig gyógyszeres kezelést rendel el.
A vérvétel alkalmával az eredmény általános tájékoztató jellegű a beteg állapotával kapcsolatban. Egy speciális fehérje, a prosztata specifikus antigén (PSA) mennyiségének meghatározása alapvető a prosztata betegségeinek kivizsgálásában. A PSA-t a szervezetben csak a prosztata sejtjei termelik, vérben mérhető koncentrációja pedig arányos a prosztata nagyságával.
A hasi ultrahang vizsgálat a vesék, a húgyhólyag és a prosztata állapotának megítélésére nyújt lehetőséget.