Magas vérnyomás (hypertonia) hajlam genetikai PCR vizsgálata

A magas vérnyomás a fejlett országokban a felnőtt lakosság körében a leggyakoribb betegség, ezért kulcsfontosságú a szív- és érrendszert szabályozó faktorainak génjeiben található genetikai polimorfizmusok kimutatása, különösen a renin-angiotenzin rendszer (RAS) működéséhez kapcsolódó vizsgálatok a döntő jelentőségűek.

A multifaktoriális vagy örökletes hajlamú betegségek közé tartozik a magas vérnyomás, a stroke, a trombózis, a legtöbb szív- és érrendszeri betegség és a daganatok. A magas vérnyomás olyan betegségek összessége, melynek hatásaira perifériás artériákban a hidrosztatikus nyomás hosszú ideig tartó emelkedése alakul ki.

Mit mutat a vizsgálat?

Hipertónia (magas vérnyomás) genetikai hátterének vizsgálatára szolgáló REAL-TIME PCR genotipizáló rendszer lehetővé teszi a szív- és érrendszeri rendellenességekkel összefüggésbe hozható genetikai polimorfizmusok széles körének kimutatását.

A vizsgálat a piacon a legszélesebb körű – 9 genetikai variánst takar.

Milyen esetben javasolt a vizsgálat elvégzése?

A vizsgálat elvégzése az alábbi esetekben javasolt:

• ischaemiás szívbetegség (IHD)
  • akut szívinfarktus
  • szélütés
  • vénás tromboembólia
  • placenta működési zavarok
  • mikrocirkulációs és vaszkuláris tónus zavarok
  • cukorbetegség
  • a magas vérnyomás kezelésére szolgáló gyógyszerek kiválasztása
  • dohányzás
magas vérnyomás

Milyen mintára van szükség a vizsgálathoz?

A vizsgálathoz vénából vett vérmintára van szükség.

Mire utalhat az eredmény?

Az alkalmazott módszer segít az aktuális klinikai állapot genetikai hátterének értékelésében vagy a betegség kialakulásának esélyeinek becslésében.

Mi a teendő a vizsgálat után?

A vizsgálattal önmagában nem diagnosztizálható egy betegség sem, a kapott lelettel minden esetben keressen fel szakorvost a pontos diagnózis és a szükséges terápia meghatározása érdekében.