Thumbnail picture

Lumbágó – tünet vagy betegség?

A derékba nyilalló, éles fájdalom, azaz a lumbágó, nagyon sok ember mindennapjait keseríti meg. De mi is az a lumbágó és mi okozza? Megelőzhető-e valamilyen módon és ha kialakult, hogyan kezeljük?

Mi az a lumbágó?

A lumbágó latin eredetű szó, jelentése derékfájdalom. A fájdalom rendszerint az alsó bordaív és a farredő közti részen jelentkezik, amihez társulhat az alsó végtagokba kisugárzó fájdalom is.

A lumbágó önmagában nem betegség, hanem egy kellemetlen állapot, ami az ágyéki gerincszakasz túlterheltsége, vagy rossz mozgásminták következtében jelentkezik. A derékfájásnak ugyanis több oka is lehet, például valamilyen gerinc-rendellenesség (kopásos elváltozás, porckorongsérv, csigolyacsúszás, gerinccsatorna szűkület, gyulladás), vagy a belső szervek (vese, kismedencei szervek) betegségéből adódó, az ágyéki régióba kisugárzó fájdalom, valamint stresszes állapot is előidézheti.

Időtartam és intenzitás szerint lehet akut (egy hónapon belüli) és krónikus (három hónapon túli).

A lumbágó kialakulása nem korhoz kötött, fiataloknál is kialakulhat, de előfordulása a 35-55 éves korosztály körében a leggyakoribb. A jelölt korosztályon belül, nők esetében kétszer olyan gyakori.

Mi a lumbágó oka?

A gerincoszlopot csigolyák alkotják, melyeket elől rugalmas porckorongok, oldalt és hátul pedig ízületi tokkal körülvett kisízületek kapcsolnak össze. A stabilitást és a mozgást minden oldalról rugalmas szalag és izomrendszer biztosítja. Gerincünk strukturális alkotóelemeiben fájdalomérző idegvégződések vannak, amik az alkotóelemekben fellépő túlterhelés, károsodás vagy működési rendellenesség esetén ingerületbe jönnek és az izomzat reflexes túlfeszülését, azaz lumbágót okoznak. Porckorong előboltosulás (porckorongsérv) esetén a fájdalomérző idegvégződések mellett a csigolyából oldalt kilépő ideggyökök is nyomás alá kerülnek, és a fájdalom továbbsugárzik a végtagok felé.

Mik a tünetei?

A lumbágó önmagában egy tünet, amit akut fázisban hirtelen fellépő, helyi fájdalom, hirtelen mozdulat hatására kialakuló izomfeszülés és néha mozgásképtelen állapot kísérhet. A fájdalom hatására a beteg általában kissé előre, vagy oldalra hajolva tartja magát, dereka ütögetésre és nyomásra érzékeny.

Krónikus fázisban ezek a kísérő tünetek kevésbé intenzívek, de a napi aktivitást korlátozzák, rontva ezzel a beteg életminőségét.

Hogyan kezelhető a lumbágó?

Mivel a derékfájdalomnak több oka is lehet, javasolt ortopédiai, vagy reumatológiai szakrendelés felkeresése a fájdalom okának meghatározásához. A diagnózis felállítása után a szakorvos egyénre szabott kezelési tervet állít össze.

Akut fázisban a kezelés gyulladáscsökkentő-fájdalomcsillapító, valamint izomlazító gyógyszeres kúrával történik.  Javasolt egy-két napon át kemény matracon feküdni, ami megfelelő alátámasztást biztosít a gerinc számára. Fekve a gerinc oldalt fekvő pozícióban, felhúzott térdekkel tehermentesíthető leginkább. Akut fázisban a gyógytorna és egyéb fizioterápiás kezelések nem indokoltak.

A krónikus szakaszban fizioterápiával és alternatív gyógymódokkal lehet csillapítani a fájdalmat. A funkció helyreállításában kiemelkedő a gyógytorna szerepe, ami segít a vázizmok megerősítésében és a helyes tartás kialakításában.

Mit tudunk tenni a lumbágó kialakulásának megelőzéséért?

A legfontosabb, amit tehetünk gerincünk, így derekunk épségéért, a derékfájdalmat előidéző tényezők kerülése: túlsúly, nehéz fizikai munka, hosszú ülés, monoton statikai pozícióban végzett munka, stressz, dohányzás, mozgásszegény életmód, helytelen emelési technika. Fontos a rendszeres testmozgás, az ergonómiailag megfelelő szék, ideális alátámasztást biztosító matrac használata és az egészséges étrend.