A fekvőkerékpáros stressz echokardiográfia egy olyan kardiológiai diagnosztikai eljárás, amelynek segítségével a szív működését lehet elemezni fizikai terhelés (kerékpározás) alatt szívultrahang segítségével.
A fekvőkerékpáros stressz echokardiográfia egy olyan kardiológiai diagnosztikai eljárás, amelynek segítségével a szív működését lehet elemezni fizikai terhelés (kerékpározás) alatt szívultrahang segítségével.
Kollégáink minden kérdésre választ adnak!
Ügyfélszolgálatunk készséggel válaszol!
Más alternatív tesztekhez képest előnye, hogy a hagyományos terheléses EKG-nál jóval megbízhatóbban mutatja ki a szív vérellátása szempontjából jelentős koszorúér-betegséget. Az európai szakmai ajánlások alapján, ha rendelkezésre áll, prioritást élvez a hagyományos terheléses EKG-val szemben. További előnye a stressz echokardiográfiás vizsgálatnak, hogy a kerékpáros terhelés a különböző gyógyszeres terhelési eljárásokkal (dobutamin, adenozin) összehasonlítva teljesen fiziológiás, a gyógyszerek mellékhatásaitól mentes terhelést jelent, emiatt rendkívül biztonságos, alacsony rizikójú vizsgálat. Ezen felül a terheléses szív ultrahang vizsgálat mellett szól, hogy az izotópos képalkotó eljárásokkal, valamint a coronaria (koszorúér) CT-vel ellentétben nem éri a szervezetet sugárterhelés.
Kardiológusa fontosnak tarthatja a vizsgálat elvégzését, amennyiben a szívműködés terhelés alatti vizsgálatára van szükség.
A terheléses echokardiográfiás vizsgálat előkészületekkel, adminisztrációval együtt körülbelül 60 percet vesz igénybe.
A vizsgálatra hozza magával az alapszintű kardiológiai vizsgálatok eredményeit, valamint, ha korábban történt a szív koszorúereiről (koronáriákról) képalkotó vizsgálata (szívkatéteres vizsgálat, coronaria CT) kérjük hozza magával azokat a leleteket is!
Speciális előkészületek:
A fekvőkerékpáros stressz echokardiográfia során a páciens egy speciális, kissé hátra és oldalra döntött eszközön kerékpározik. A terhelés fokozatosan, 2-3 percenként nehezedik, ezzel párhuzamosan a beteg pulzusa és vérnyomása -mint minden fizikai terhelés során- emelkedik. A terhelés addig tart, amíg a beteg pulzusa eléri a kívánt, életkortól függő célértéket.
A terhelés során a vizsgáló orvos -folyamatos EKG- és vérnyomásellenőrzés mellett- több alkalommal (a terhelés előtt, alacsony és maximális terhelés mellett, valamint a terhelés után) szívultrahang felvételeket készít.
A stressz echokardiográfia során kardiológus egyrészt vizsgálja a bal kamrai szívizomzat különböző részeinek összehúzódását, mely alapján indirekt módon tud következtetni arra, hogy van-e bal kamrai szívizomzat ellátásáért felelős három koszorúér bármelyikén jelentős fokú szűkület. Ennek megléte esetén ugyanis a terhelés az adott területen oxigénhiányt provokálhat, emiatt az adott érhez tartozó bal kamrai szívizomzat vastagodása, összehúzódása csökken.
Másrészt áramlásokat mér a szív bizonyos részein, billentyűin keresztül, mely alapján a billentyűk terhelés közbeni működését, valamint a szíven belüli nyomás- és áramlásviszonyokat tudja megítélni terhelés közben.
A következőkben felsoroljuk, hogy milyen meglévő betegségek vagy alkati sajátosságok esetén nem ajánlott a fekvőkerékpáros stressz echokardiográfia vizsgálat elvégzése.
Mivel a terheléses szívultrahang egy speciális, konkrét klinikai kérdésre választ kereső vizsgálat, így a vizsgálatot meg kell előzzék bizonyos alapszintű kardiológiai vizsgálatok (minimum: nyugalmi EKG + kardiológiai konzultáció + részletes, nyugalmi szív ultrahang vizsgálat).
A Medicover betegei számára ezen vizsgálatokat a ’Kardiológia Start’ vizsgálatcsomag tartalmazza.
Más intézetből érkező vizsgálatkérés esetén a máshol elvégzett alapszintű kardiológiai vizsgálatok (EKG + konzultáció + szív ultrahang) mellé a küldő kardiológus által feltett klinikai kérdést tartalmazó beutaló is szükséges.
A vizsgálatot követően a vizsgálatot végző orvos kiértékeli a terheléses szívultrahang vizsgálat rögzített képanyagát és a terhelés alatt folyamatosan rögzített terheléses EKG-t, a leletet a vizsgálat után közvetlenül megkapja.
Medicover © 2024 – Minden jog fenntartva. | Adatkezelési tájékoztató | Privacy Policy | Magyar Nemzeti Bank - Pénzügyi Navigátor