Mikor visszérbetegségre gondolunk elsősorban a kékes, lilás kidudorodott erek illetve a lábfájdalom jutnak eszünkbe, azonban jó, ha tudjuk, milyen kevésbé látványos tüneteket okozhat:
-
Boka és lábdagadás, különösen esténként
-
Mikor visszérbetegségre gondolunk elsősorban a kékes, lilás kidudorodott erek illetve a lábfájdalom jutnak eszünkbe, azonban jó, ha tudjuk, milyen kevésbé látványos tüneteket okozhat:
Kollégáink minden kérdésre választ adnak!
Ügyfélszolgálatunk készséggel válaszol!
Kezeletlen visszérbetegség később további, súlyos problémákhoz vezethet, mint:
A kezelés minden esetben a betegség előrehaladottságától függ:
Mivel sokszor az életviteli szokások is meghatározzák a visszeresség kialakulását, ezért enyhe panaszok esetén érdemes először rossz szokásainkon változtatni:
Mérsékelni kell az alkoholfogyasztást, dohányzást és túlsúly esetén fontos ettől megszabadulni – amennyire lehetséges-, hiszen a plusz súly rendkívüli megterhelést jelent az amúgy is problémás lábnak.
Célszerű kerülni a nehéz tárgyak emelését, a hosszas ácsorgást, mert ezek fokozott megterhelésnek teszik ki visszeres lábainkat. Állómunka esetén időnként át kell mozgatni az izmokat. (pl. lábujjhegyre állás, járkálás)
Nem ajánlott továbbá magassarkú cipő, szűk ruhák viselése; meleg vízben való fürdés (helyette zuhanyzás javasolt); napozás; szaunázás.
Súlyos visszérbetegség esetén azonban megfontolandó a visszér műtét, mely elejét veszi a további szövődményeknek, mint trombózis, tüdőembólia vagy lábszárfekély.
Manapság már többféle műtét áll a rendelkezésünkre (hagyományos, lézeres), mindig kezelőorvosa és az ön állapota határozza meg melyik opció javasolt.
Minden esetben hasznos és tanácsolt a kompressziós harisnya, fásli viselete. Ezzel támogathatjuk a már kitágult erek falát és így az izommunka is hatékonyabban üríti ki a vénákból az esetlegesen ott pangó vért.
Emellett sokat tehetünk ereink regenerálásért tornával, speciális gyakorlatokkal is, melynek egy részét akár a munkahelyünkön ülve is végezhetünk: bokakörzések, bicikliző mozdulatok, lábujjhegyre állás stb.
A lézeres visszér műtét egyik legnagyobb előnye, hogy minimális kockázattal jár. Mellékhatásokkal sem lehet érdemben számolni, amennyiben orvosa tanácsait, útmutatóit betartja a beavatkozás után.
Az erek behálózzák egész testünket, szállítva az alapvető oxigént a szöveteknek. Míg a verőerek a szívünk felől szállítják az oxigén-dús vért, a visszerek a szövetektől biztosítják a széndioxiddal dús vér elszállítását.
A visszér (pontosabban visszér betegség) tehát ezeknek a vénáknak az elégtelen működése, betegsége.
Többféle betegség érintheti ezt az értípust, melyek közül a vénatágulat a leggyakoribb, és a köznyelvben is ez ismert úgy, mint „visszerem van”.
Visszérbetegség esetén az érfal rendellenesen megvastagszik, vagy kitágul, így nem látja el megfelelően a feladatát, azaz nem juttatja el hatékonyan az elhasznált, széndioxid-dús vért a szív felé.
A visszeresség legfőképpen a lábszár és a comb vénáira jellemző, de máshol is kialakulhat.
A vénás megbetegedések a magyar lakosság csaknem 20%-át érintik, a mai korunk egyik népbetegsége. Fokozott terhelés jut az alsó végtagokra így a vénákban tönkre mehetnek a billentyűk. Ezek azok a szelepek, melyeknek szakaszolni kellene az elhasznált, salakanyagokkal telt vér visszaáramlását a szív felé, károsodásuk esetén azonban nem tudják fenntartani az irányt, a vér egy része visszaáramlik a mélyebb szakaszokra.
A visszeresség kialakulásában továbbá nagy szerepet játszanak a következők:
A nőknél nagyobb valószínűséggel alakulnak ki visszerek, mint a férfiaknál, mert a női hormonok ellazítják az érfalakat, így a kitágult erekben a változatlan méretű billentyűk már nem zárnak megfelelően.
Az idő múlásával a vénák falai kezdenek veszíteni a rugalmasságukból is és gyakoribbá válik a billentyűelégtelenség.
A visszérért részben a gének tehetők felelőssé, nagyobb a kialakulás veszélye, ha egy közeli családtag ebben a betegségben szenved.
A hosszú ideig tartó állást igénylő munkák növelhetik a visszér kialakulásának kockázatát.
A túlsúly plusz terhet ró a vénákra is, ami fokozott terhelést, többletmunkát okoz a vénáknak.
A növekvő magzat súlya által a kismedence vénáira gyakorolt további nyomás és az ösztrogén és progeszteron hormonok érfalakra gyakorolt lazító hatása hozzájárul a visszerek kialakulásához a terhesség alatt.
Visszérműtét | |
---|---|
Medicover Kórház és klinika | 250 000 Ft-tól |
Medicover Egészségpénztáron keresztül szolgáltatásaink akár 20% adó-, és további 10% egyedi kedvezménnyel vehetők igénybe!
Részletek >>
Medicover © 2024 – Minden jog fenntartva. | Adatkezelési tájékoztató | Privacy Policy | Magyar Nemzeti Bank - Pénzügyi Navigátor