Számunkra fontos, hogy a laborvizsgálat Önnek a lehető legkényelmesebb legyen, ezért:
Egy laborvizsgálat segíthet a panaszok és tünetek hátterében álló betegségek feltárásában, adott esetben ezek kizárásában. Segítséget ad már a betegségek korai szakaszában, a mielőbbi felismerésünkben, a betegségek rizikó tényezőinek kiderítésében illetve a terápiák hatékonyságának megítélésében is.
Fontos azonban kiemelnünk, hogy a laboratóriumi vizsgálat eredménye önmagában nem diagnózis, a mért eredményeket tartalmazza a lelet, melyre a vizsgálatot elrendelő szakorvos ad diagnózist és kezelési javaslatot.
Ügyfeleink számára több százféle laborvizsgálat és különféle laboratóriumi vizsgálati csomagok állnak rendelkezésére, a laboratóriumi diagnosztika szinte összes ágából.
Egy laborvizsgálat során a levett mintákon különféle vizsgálatok végezhetők. A végleges diagnózis felállításához az alábbi laborvizsgálatok járulhatnak hozzá:
A vérvizsgálatok többségéhez (vércukor, vérzsírok, májfunkció, ionok, vas) éhgyomor szükséges, a mintavételt megelőzően legalább 12 órás koplalással, ezért a vérvételt a reggeli órákban javasoljuk. A vérvételt megelőzően vizet lehet és ajánlott is fogyasztani, alkoholt, üdítőt és kávét azonban nem.
Hormon és vizeletvizsgálatok esetén nem szükséges éhgyomri mintavétel.
Fontos tudnivalók vérvétel előtt:
A vizeletminták esetében a középsugaras, steril pohárban leadott minta számít értékelhetőnek. Mintaadás tisztálkodás után ajánlott, hogy kórokozók ne kerülhessenek a mintába. A vizsgálatokhoz kb. 1 dl vizelet szükséges.
Néhány laborvizsgálat illetve laborvizsgálati csomag esetében speciális előírásokat kell betartani, pl. a vizsgálat előtti étkezéssel, a vizeletgyűjtéssel vagy a menstruációs ciklussal kapcsolatban.
A megfelelő laboratóriumi vizelet és széklet minta biztosításához az alábbi linkre kattinva olvashat hasznos információkat.
A vérvétel általában karon, a könyökhajlatban található vénából történik. Laboratóriumi asszisztensünk először vénás érelszorítót helyez a végtagra, hogy az erek kitáguljanak, és jobban láthatóvá váljanak. Ezután a kart lefelé irányuló helyzetbe helyezi, szükség esetén megkéri Önt, hogy szorítsa kezét ökölbe, majd kitapintja a véna helyét.
Majd fertőtleníti a mintavétel helyét és steril tűvel apró szúrást ejt. A tű végére kis csövet helyez, melybe a minta kerül.
A mintavétel befejeztével óvatosan eltávolítja a tűt és steril gézt szorít a szúrás helyére. Ezt a gézt tartsa leszorítva nyújtott karján még 3-5 percen keresztül, hogy a vérzés csillapodjon, és ne keletkezzen véraláfutás a szúrás környékén.
Asszisztenseink nagy figyelmet szentelnek annak, hogy a vérvétel kíméletesen, az Ön számára a lehető legkevesebb kellemetlenséggel járjon.
A teljes laborvizsgálat ára, valamint az egyes laborvizsgálati csomagok magukban foglalják a vérvétel árát, valamint a minta vizsgálati költségeit és kiértékelést. Az egyes csomagok áráról a csomagra kattintva tájékozódhat.
Tájékoztatjuk kedves Ügyfeleinket, hogy amennyiben az elvégzett laborvizsgálatok térítési díjának összege nem haladja meg a 4000 Ft-ot, akkor minimális 4000 Ft vizsgálati díjat számítunk fel.
Az autoimmun betegségekben az szervezet immunrendszere saját sejtjei, szövetei, szervei, szervrendszere ellen termel ellenanyagokat. Ezeket autoantitestnek nevezzük. Az autoimmunbetegségek diagnosztikáját a laboratórium autoantitest kimutatással és speciális immunológiai laboratóriumi tesztekkel támogatja.
A genetikai laborvizsgálatok a betegségre való hajlam megállapítására alkalmasak, ami segítség lehet, hogy tegyünk a betegség kialakulása ellen (pl. életmódváltás, megelőzés). Egy genetikai vizsgálatot mindenkinél csak egyszer kell elvégezni, mert a genetikai állományunk a szülőktől kapott örökítőanyag, ami nem változik meg életünk során.
A hematológia szakma a vérképző- és a nyirokszervek betegségeivel foglalkozik, ezen belül a hemosztazeológia pedig a véralvadás zavarait vizsgálja. A leggyakrabban előforduló hematológiai laborvizsgálatok a fehérvérsejtek, vörösvértestek, vérlemezkék mennyiségi és minőségi megváltozását vizsgálják.
A szervezet belső elválasztású mirigyei (agyalapi mirigy, pajzsmirigy, mellékpajzsmirigy, hasnyálmirigy, mellékvese, petefészek, here) hormonokat termelnek melyek az adott terület működését befolyásolják. A hormonzavarok kivizsgálásával és kezelésével a belgyógyász, az endokrinológus, illetve a nőgyógyász szakterületek szakorvosai foglalkoznak.
Az allergiák esetében a szervezet védekező rendszere tévesen reagál és az immunrendszer sejtjei ellenanyagot termelnek, hogy a feltételezett idegen anyaggal szemben védekezzenek. Ételallergia esetén leggyakoribbak az emésztési zavarok, a hasmenés, gyomorfájdalom, hányinger, bőrviszketés, csalánkiütés, mellkasi fájdalom, A légúti allergia esetében az orrnyálkahártya gyulladása (allergiás rhinitis, szénanátha) jelentkezik, de allergiás asztma esetén érintheti az egész hörgőrendszert is. Az immunológiai laboratóriumi vizsgálatok segítségével felderíthetők a visszatérő fertőzések okai, az immunhiányos betegségek, valamint az autoimmun betegségek is.
Kombinált inhalatív és nutritív allergia teszt 54 allergénnel
A különféle kórokozók elleni ellenanyag kimutatásával akut és krónikus fertőzések hátterét keressük. Segítségükkel fogékonyságot, a fertőzés lefolyását illetve védettséget tudunk kimutatni. Külön jelentősége van a terhesség előtti és alatti szerostatus vizsgálatoknak. (TORCH: íToxoplazma, Rubeola, Cytomegalia, Herpes simplex és Varicella).
Az orvosi mikrobiológia a fertőző betegségek kórokozóit, illetve az emberi test normál flórájában megtalálható organizmusokat továbbá a gazda és a fertőzés kölcsönhatásainak részleteit, módját, lefolyását valamint az ellenük való védekezés, megelőzés lehetőségeit vizsgálja.
Fertőző betegségek gyors és érzékeny diagnosztikai lehetőségét nyújtja a molekuláris mikrobiológia. Ennél nem kell várni a kórokozó szaporodására, hanem PCR teszttel a mikróba DNS/RNS állománya alapján a mikróba jelenléte kimutatható.
A tumormarkereket a daganat sejtek termelik. A laboratórium ezeket az anyagokat testváladékokból: vérből, vizeletből, liquorból, székletből tudja kimutatni. A vizsgálatokat akkor érdemes elvégeztetni, ha olyan panaszokat vagy tüneteket észlel a páciens, amelyek felvetik a daganat lehetőségét. Ha a daganat terápiája előtt történik a tumormarker vizsgálat, akkor a paraméter követése alkalmas a terápia hatékonyságának monitorozására illetve a daganat kiújulásának jelzésére.
A vizsgálat negatív eredménye (a tumor marker koncentrációja a normál tartományban van) nem jelent biztosan daganatmentes állapotot, minthogy a pozitív eredmény sem jelent feltétlenül daganatos betegséget. Pozitív esetben csak további vizsgálatokkal dönthető el, hogy van-e valóban daganatos elváltozás.
Felhívjuk figyelmét, hogy az elvégzett vizsgálatok nem adnak diagnózist, az eredmények kiértékelése, a diagnózis felállítása az Ön kezelőorvosának feladata.
Tumormarker | Teljes név | Onkológiai terület |
AFP | Alfa-foetoprotein | Máj- és csírasejtes tumorok |
CA 125 | Cancer antigén 125 | Petefészek tumor |
CA 19-9 | Cancer antigén 19-9 | Hasnyálmirigy tumor |
CA 15-3 | Cancer antigén 15-3 | Emlőrák esetén |
CEA | Carcinoembrionális antigén | Emésztőszervi tumorok |
PSA | Prosztataspecifikus antigén | Prosztatarák |
PSA free | Prosztataspecifikus antigén | Prosztatarák |
A véralvadási laborvizsgálatokkal általában a vér alvadékonyságát illetve a véralvadást szabályzó enzimrendszer működését ellenőrzik, de a fokozott véralvadást okozó betegségek diagnosztizálásához a D-dimer tesztet kiegészítik további laborvizsgálatokkal és képalkotó eljárásokkal is.
A vizelet vizsgálat segítségével a vese működésének betegségeire és számos belgyógyászati problémára is fény derülhet. A vizelet minták elemzése során kimutathatók a húgyúti fertőzések, de cukorbetegség jelenlétére vagy a szervezetben zajló gyulladásra is utalhat az eredmény.
Medicover © 2022 – Minden jog fenntartva. | Adatkezelési tájékoztató | Privacy Policy | Magyar Nemzeti Bank - Pénzügyi Navigátor