Tumormarkerek

Tumormarkerek

Miért fontos a laborvizsgálat?

A laborvizsgálatok segíthetnek a jelentkező panaszok hátterében álló betegségek feltárásában, vagy adott esetben ezek kizárásában. Fontos azonban kiemelnünk, hogy egy laboratóriumi vizsgálat eredménye önmagában nem jelent diagnózist, csak a kapott eredményeket tartalmazza a lelet. A diagnózist, terápiát illetve kezelési javaslatot – a laborvizsgálatokat elrendelő – szakorvosától vagy kezelőorvostól kap.

Minden laborvizsgálati eredménnyel keresse fel kezelőorvosát!

Kérjen időpontot!

Kollégáink minden kérdésre választ adnak!

Tumortípusok és markereik

Tumormarker Teljes név Onkológiai terület
AFP Alfa-foetoprotein Máj- és csírasejtes tumorok
CA 125 Cancer antigén 125 Petefészek tumor
CA 19-9 Cancer antigén 19-9 Hasnyálmirigy tumor
CA 15-3 Cancer antigén 15-3 Emlőrák esetén
CEA Carcinoembrionális antigén Emésztőszervi tumorok
PSA Prosztataspecifikus antigén Prosztatarák
PSA free Prosztataspecifikus antigén Prosztatarák
Septin 9 Septin 9 Vastagbélrák
S-100 S-100 Melanoma
Bone trap 5B Bone trap 5B Csontdaganat, csontmetastasis
Cyfra-21 Cyfra-21 Nem kissejtes tüdőrák
TPA Thissue polipeptid antigén Lehetséges tumormarker: emlő, tüdő, húgyhólyag és ovárium dagantnál

Tumormarkerek

A tumormarkereket a daganat sejtek termelik. A laboratórium ezeket az anyagokat testváladékokból: vérből, vizeletből, liquorból, székletből tudja kimutatni. A vizsgálatoknak akkor van értelme, ha olyan panaszok vagy tünetek vannak, amelyek felvetik a daganat lehetőségét. Ha a daganat terápiája előtt történik a tumormarker vizsgálat, akkor a paraméter követése alkalmas a terápia hatékonyságának monitorozására illetve a daganat kiújulásának jelzésére.

A vizsgálat negatív eredménye (a tumor marker koncentrációja a normál tartományban van) nem jelent biztosan daganatmentes állapotot, minthogy a pozitív eredmény sem jelent feltétlenül daganatos betegséget. Pozitív esetben csak további vizsgálatokkal dönthető el, hogy van-e valóban daganatos elváltozás. Többek közt az egyik leggyakoribb daganattípus, a vastagbélrák szűrése is lehetséges laborvizsgálattal vérből és székletmintából is.

Felhívjuk figyelmét, hogy az elvégzett vizsgálatok nem adnak diagnózist, az eredmények kiértékelése, a diagnózis felállítása az Ön kezelőorvosának feladata.

Septin 9 + panel – ColonAIQ (Vastagbél tumor szűrés molekuláris teszttel)

A ColonAIQ egy vérből végzett molekuláris teszt, mely több gén elváltozását vizsgálja. A kolorektális rákkal kapcsolatba hozható négy gén öt régiójának biokémiai módosulását, azaz metilációját vizsgálja vérmintából kivont, szabad DNS-en.

Ma már ismerjük azon génrégiókat, amelyek elemzésével a kolorektális rák rendkívül nagy érzékenységgel kiszűrhető: ráadásul egy egyszerű vérvétel segítségével.

Ez a teszt a SEPT9 gén két régióját, illetve a BCAT1, az IKZF1 és a VAV3 géneket vizsgálja, abnormális metilációs mintázatot keresve rajtuk. Ezek alapján nagy hatásfokkal azonosítja a rosszindulatú elváltozást és a vizsgálat értékei alapján becsüli megjelenésének kockázatát.

tumormarkerek
labor-vizsgalat-laboratoriumi-vizsgalat

További tumormarker laborvizsgálatok