Aritmológia (Szívritmus-szabályozás)

Aritmológia (Szívritmus-szabályozás)

Az aritmológia a kardiológián belül a szív ritmuszavarainak kezelésére specializálódott szakterület. Ritmuszavarról (aritmiáról) beszélünk, ha a szív normális ingerképzésének időbelisége vagy mintázata megváltozik, ezáltal a szívverés túl gyors (tahikardia), túl lassú (bradikardia) vagy szabálytalan lesz (pitvrafibrilláció).

Kérjen időpontot!

Kollégáink minden kérdésre választ adnak!

aritmológia

Milyen tünetek esetén ajánlott felkeresni aritmológiai szakrendelést?

A következő panaszokkal érdemes felkeresni a szakrendelést amelyek aritmiára utalhatnak:

  • ütemkimaradás, erős szívdobbanások
  • gyors szabályos, vagy szabálytalan (>100/min) szívdobogás
  • lassú szívverés (tartósan 40-50/min alatti)
  • fáradékonyság
  • megszédülés
  • eszméletvesztés

A háttérben gyors szívverés esetén paroxysmális supraventriculáris tachycardia (PSVT), pitvrafibrilláció, ritkábban kamrai tahikardia áll, a lassú szívverés oka ingerületvezetési zavar, úgynevezett pitvarkamrai blokk.

Mi történik az aritmológiai szakrendelés során?

Az aritmia ambulancián történő vizsgálat speciális előkészületet nem igényel, a páciens már egyes kardiológiai vizsgálatokon túl lehet. A fizikális és ultrahang vizsgálatokon túl elsősorban panaszorientált diagnosztika (EKGHolter, esemény recorder) segítségével igazoljuk vagy zárjuk ki a páciens által megélt szenzációk és  esetleges ritmuszavar összefüggését. A ritmuszavarok egy része nem igényel kezelést, előfordulnak azonban olyanok, melyek gyengeséget, szívelégtelenséget, vagy akár hirtelen szívhalált okoznak. Aritmológiai rendelésen maghatározásra kerül a szükséges kezelési mód, mely lehet gyógyszeres kezelés, katéteres kezelés (ún. katéterabláció), illetve pacemaker/ICD beültetés.

Pacemakert (BIOTRONIK, Boston Scientific, Sorin)/ICD-t viselő betegek kontrollvizsgálatát  is elvégezzük.

Elektromos kardioverzió

A pitvarfibrilláció a leggyakoribb ritmuszavar. A pitvarfibrillációban a szív szabályos ütemét biztosító szinusz csomó működése kiesik, és egy a pitvarokból eredő szabálytalan elektromos tevékenység veszi át a szívizom működésének vezérlését. A pitvarfibrilláció mellett csökken a szív teljesítménye, romlik a vérkeringés és fennáll a vérrög kialakulásának veszélye a szívüregekben. Az elektromos cardioversio célja a normális ritmus visszaállítása, a ritmuszavar megszűntetése.

A Medicover Kórházban a beavatkozást e tevékenységben jártas kardiológus (aritmológus) és aneszteziológus szakorvos végzi aritmológus szakorvos javaslata alapján.  Rövid altatásban, folyamatos EKG ellenőrzés mellett elektromos áramot alkalmaznak a ritmuszavar megszüntetésére. Az áramütés alatt a beteg alszik, fájdalmat nem érez, ébredésig légzését oxigén adagolásával segítjük. 5-10 percen belül felébred, majd egy-két óráig még álmosságot érezhet, egy órán keresztül pedig még nem ehet, nem ihat. Néhány órás megfigyelés után a páciens otthonába távozhat.  A mellkas bőrén az áramadagoló lapát helyén enyhe fájdalmat okozó bőrpír keletkezhet, ami néhány nap alatt nyomtalanul gyógyul.

Aritmológus szakorvosunk

Dr. Kardos Attila PhD

Dr. Kardos Attila PhD

tovább