Füstmentes Világnap 2017
A tradícióvá növekedett nap ötlete 1971-ben született, amikor Massachusetts állam kormányzója, Arthur P. Mullaney arra kérte a polgárokat, hogy egy napig ne gyújtsanak rá, és a pénzből, amit aznap dohányárura költöttek volna, egy helyi középiskolát támogassanak. Az ötlet megfogant, és 1976. november 18-án már az Amerikai Rákellenes Társaság (ACS) tűzte zászlajára a célt. Sikerült is egymillió embert rábírniuk, hogy egyetlen napra bírják ki dohányzás nélkül. 1977-ben már minden állam csatlakozott a mozgalomhoz.
A WHO kezdeményezésére november harmadik csütörtökét nemzetközi szinten is füstmentes nappá nyilvánították. A Magyar Kardiológusok Társasága (MKT) más orvos társaságokkal összefogva azt szeretné elérni, ha ez az egy napos füstmentes időszak egy egész életen át tartana.
A nikotin addiktív hatása a szervezetre
A heroinnál és kokainnál is erősebb függőséget okoz a nikotin, és már néhány, napi 4 szál cigaretta elszívása után kialakul. Rendszeres dohányzás mellett mindössze 7 nap alatt függővé válhatunk. A leszokás ennél jóval tovább tart: teljes megvonás esetén minimum 4-8 hét alatt szűnik meg a függőség, a nikotinéhség azonban még évekig fennmaradhat.
A dohányzás következtében kialakuló betegségek
A statisztikai adatok szerint a világon mintegy 1,3 milliárd ember dohányzik. Amint a közleményből kiderül, a dohányzás felel a tüdőrákos halálozások 90-95 százalékáért, az összes rákhalálozás 30-35 százalékáért, és az idült gyulladásos légúti betegségek 80-85 százalékáért, a koszorúér-betegségeknek pedig mintegy 30 százaléka írható a számlájára.
A dohányzással összefüggő betegségek következtében évente mintegy ötmillió ember hal meg világszerte, ebből 40 ezer Magyarországon. A sokakat érintő idült hörghurut és a tüdőtágulás (COPD) előfordulásának 80 százaléka is a dohányzással függ össze.
Magyarországon a felnőtt lakosság egyharmada dohányzik rendszeresen, a személyenkénti cigarettafogyasztás meghaladja a kétezer szálat.
Tegye meg az első lépést a hosszabb és egészségesebb élet felé!
Már a dohányzás abbahagyása után 20 perccel javul a vérkeringés a végtagokban, a pulzusszám és vérnyomás pedig normális szintre áll. 3 nap után már a légutak is tisztulni kezdenek, könnyebb lesz a légzés, javul az ízérzékelés, szaglás. 10 éven belül pedig a tüdőrák kialakulásának kockázata megegyezik azokéval, akik sosem dohányoztak.
Nem késő tehát a leszokást elkezdeni, hiszen a szervezet bámulatosan regenerálódik ilyen megterhelő káros hatások után is. Jöjjön el tüdő (rák) szűrésünkre, melyet alacsony dózisú röntgensugárral, korszerű CT géppel végzünk, így időben felfedezhetőek az esetleges kóros elváltozások, elejét véve a súlyosabb kezelés szükségességének.