Laparoszkópos vagy nyitott sérvműtét?
Mikor melyik sérvműtét indokolt?
A köznapi nyelvben sokak számára jól ismert „sérvem van” kifejezés alatt valamilyen belső szerv hasfalon át történő kitüremkedését értjük. Főleg gyerekek, idősek, túlsúllyal vagy gyenge izomzattal rendelkező emberek vannak jobban kitéve a sérv kialakulásának.
Elsősorban a hasfalon alakulhat ki, ezen belül is a lágyéktáj és a köldök tájéka jellemző. Sérv esetén egy belső szerv (például a bél egy szakasza) kitüremkedik az elgyengült hasfalon keresztül maga előtt tolva a hashártyát. Tünetei közt a méretét változtató kitüremkedés, esetenként fájdalom illetve bélműködési zavar említhető meg.
Kezelése minden esetben műtétet igényel, mellyel nem érdemes várni. Minél tovább halogatjuk a beavatkozást, annál nagyobbra nőhet a sérv, így megnehezítve a hatékony, tartós eredmény elérését.
Nem kell azonban tartani a sérvműtéttől, mert manapság már rutinműtétnek számít, évente több tízezer beavatkozás történik Magyarországon.
A sérvműtét célja minden esetben a hasfal feszülésmentes helyreállítása. Azonban az, hogy laparoszkópos vagy nyitott sérvműtétet hajt végre az orvos, sok mindenen múlik.
Mikor műtétre kerül sor, kétféle típus közül választhat a beteg és orvosa. Most segítünk eloszlatni a kételyeket, és elmondjuk, milyen esetekben melyik mód javasolt:
Mikor szükséges a laparoszkópos sérvműtét?
Általánosságban a lágyéktáji sérveknél elfogadott elsődleges választás
- Kiújult (azaz, már korábban is operált) lágyéktáji sérv esetén
- Kétoldali lágyéktáji sérv esetén
- Nehéz fizikai munkát végzőknél és sportolóknál kialakult lágyéktáji sérv esetén
Egy bizonyos méretet nem meghaladó hasfali sérv esetén, ha a technikai feltételek adottak (korábban nem volt nyitott hasi műtét, nincsenek összenövések)
Laparoszkópos műtétek mindig titánium kapcsokkal rögzített műanyag háló alkalmazásával történnek, melyek megerősítik az elgyengült hasfalat. Laparoszkópos műtét előnye a kevésbé fájdalmas műtét utáni időszak, a gyorsabb felépülés és az aktív életbevitelbe történő visszatérés.
Mikor szükséges a nyitott sérvműtét?
- Elsősorban hasfali sérvek esetén szükséges
- Mikor bizonyos feltételek nem teszik lehetővé a laparoszkópos eljárást: nagyméretű sérvkapu, korábbi hasi műtétek, kiterjedt hasűri összenövések, súlyos májbetegség stb.
Nyitott sérvműtétet esetén nem minden esetben alkalmaznak műanyag hálót, ezt mindig a sebészorvos dönti el.
Az sérvműtétet követő időszakról, rehabilitációról itt olvashat.