Thumbnail picture

A leggyakoribb szexuális úton terjedő betegségek I.

Számtalan helyzetben mai napig tabunak számít a nemi betegségekről beszélni. A téma kerülgetése gyakran táplálkozik a félelemből. Azért, mert nekünk is volt benne részünk, vagy úgy hisszük velünk ez nem történhet meg, valamint a társadalmi megbélyegzettség is közre játszik. Holott a rendszeres szűrővizsgálatokon való részvétel, a megelőzés illetve a tájékozódás jelentősen csökkentenék a fertőzések előfordulását.

Trichomoniasis

A trichomoniasis a világ leggyakoribb szexuális érintkezés útján terjedő betegsége. A kórokozó a húgy-ivarszervekben telepedik meg, elsődlegesen a hüvelyben és a prosztatában élősködik. A trichomoniasis nevű fertőzés kórokozója egy Trichomonas vaginalis nevű parazita. A betegség azonban nem csak szexuális együttlétek útján terjed, esetenként közös fürdőzés, közös használati tárgyak (például a törölköző) is szerepet játszhatnak az átvitelben.

Általában mindkét nemben, de különösen a férfiak esetében gyakori a tünetmentes fertőződés. Amennyiben tüneteket okoz, nőknél hüvelygyulladás jelentkezik, melyet erős, habos, zöldes színű folyás, és a szeméremajkak viszketése kísér. Előfordulhat vizeletürítés közben jelentkező fájdalom, amely a húgycső gyulladására utal. Férfiakban a betegség a húgycső és a prostata gyulladását okozhatja, amelynek tünete az ágyék táján – főként vizeléskor – érzett égő, csípő jellegű fájdalom. A diagnózis egyértelműen felállítható a húgycső-, vagy a hüvelyváladék mikroszkópos vizsgálatával.

Diagnosztizálása:

nőgyógyászati vizsgálat alkalmával vett kenetből kitenyésztik a kórokozót, vagy annak mikroszkópos vizsgálatával percek alatt megállapítható a fertőzés. Férfiaknál az urológiai szakrendelésen a hímvessző végén megjelenő váladékból vesznek mintát mikroszkópos vizsgálatra, illetve tenyésztésre.

Chlamydia

Bár a Chlamydia antibiotikummal jól kezelhető lenne, férfiak és nők esetében is hosszú ideig tünetmentesen lappanghat a szervezetben, így nem kerül időben felismerésre. A nők háromnegyede, míg a férfiak fele tünetmentes, ezzel egy időben, tudtán kívül is fertőzik szexuális partnereiket.

Ha mégis tüneteket produkál, akkor leggyakrabban a húgycsőgyulladás, a nemi szervek körüli duzzanat, a nyirokcsomók megnagyobbodása, kismedencei gyulladás, alhasi fájdalmak, vagy éppen a nemi szervek megnagyobbodása jelentkezik. Fertőzésre hívhatja fel a figyelmet a sárgás vagy nyúlós áttetsző folyás is. A méhszáj a gyulladás miatt vérzékennyé, sérülékennyé válik, szexuális együttlétkor kevés friss piros vérzés észlelhető, esetleg menstruációtól eltérő időben fellépő rendellenes vérzést tapasztalhat a beteg.

A kikezeletlen Chlamydia fertőzés a méhszáj gyulladását okozza, de ha tovább terjed a kismedencébe, akkor a petevezetékek gyulladását, károsodását idézi elő, melynek következménye lehet a meddőség.

Diagnosztizálása:

A Chlamydia-fertőzés a nőgyógyászati vizsgálat során vett kenetből kimutatható, és amennyiben jelen van, néhány napos antibiotikum kezeléssel teljes biztonsággal gyógyítható. Férfiaknál a pénisz nyílásán keresztül történik a mintavétel, mindkét eljárás teljesen fájdalommentes.

HIV

Az AIDS által népszerűvé vált vírus a szervezet védekezőrendszerét rombolja le: megbetegíti az immunsejteket, blokkolja azok működését, így az emberi szervezet védtelenné válik a fertőzésekkel szemben. Így a fertőzött szervezetben naponta akár 10 milliárd vírus is képződhet, amelyek az immunsejtek pusztulását okozzák, míg végül az immunrendszer teljesen legyengül. Az influenzára hasonlító tünetek abból fakadnak, hogy a szervezet védtelenné válik még az apróbb fertőzésekkel szemben. Ezt akár hosszabb, tünetmentes időszak követheti, majd a végső stádium általában halálos kimenetelű fertőző betegségekkel ér véget.

A betegség elsősorban szexuális úton terjed a fertőzött nemi váladék közvetítésével, de fertőzött vérrel is átadható. Utóbbi a drogfogyasztók közös tű- és fecskendőhasználatával következik be.

Diagnosztizálása:

A kórokozó kimutatása vérből történik, fertőzöttséget pedig akkor állapíthatunk meg, ha több módszerrel megvizsgált, több időpontban levett vérminták együttesen alkotják a pozitív eredményt. 1986 óta kötelezően szűrik HIV-re a véradókat és szervdonorokat, az egyéb nemi betegségben szenvedőket, illetve a vizsgálatra jelentkező önkénteseket, valamint akik valamely rizikócsoportba tartoznak.

HPV

A méhnyakrák kialakulásáért többnyire a HPV (humán papilloma vírus) egyes típusai tehetők felelőssé, melyek nemi érintkezés útján jutnak a szervezetbe. A több mint százféle ismert típusból alacsony (LR), valamint magas kockázati szintű (HR) vírusokat különböztetünk meg egymástól. A méhnyakrák kialakulásában jelentős szerepet játszhat a 16-os, 18-as, 31-es, 33-as, 35-ös, 45-ös, valamint az 52-es, magas kockázati szintű vírus. Elterjedtségét igazolja, hogy a nők csaknem 80 százaléka megfertőződik a vírus egyes válfajaival élete során. A megfelelően működő immunrendszer segítségével a szervezet 1-2 éven belül legyőzi a vírust.

Tünetei közé soroljuk például a nemi szervek tájékán megjelenő szemölcsöket, melyek ecseteléssel vagy műtéti úton eltávolíthatóak.

Diagnosztizálása:

A méhnyakrák megelőzésének szempontjából nagyon fontos a szexuális élet megkezdésétől fogva a rendszeres (évenkénti) nőgyógyászati szűrésen (citológiai kenetvizsgálat) való részvétel. HPV gyanú esetén HPV tipizálás (a vírus DNS szinten történő kimutatása), illetve ezt követően fél évenkénti szűrés javallott,  amennyiben a tipizálás során magas kockázati szintű vírust vagy vírusokat mutatott ki a teszt. A több év alatt kialakuló betegség ellen hatékonyan védekezhetünk rendszeres méhnyak szűréssel.