Apró csípés, nagy probléma – a Lyme-kór tünetei, diagnózisa
A jó idő mindenkit a szabadba, túrázásra csalogat, ahol azonban komoly veszélyek is leselkednek ránk. Egy apró csípés akár súlyos betegség, a Lyme-kór okozója is lehet. A bejegyzésben ismertetjük azokat a tüneteket, mellyel mindenképpen forduljunk orvoshoz.
Mit kell tudni a Lyme-kórról?
A Lyme-kór a Borrelia burgdorferi baktérium által okozott betegség, melyet a baktériummal fertőzött kullancsok terjesztenek. A baktérium a tucatnyi kullancsfajból szinte kizárólagosan a közönséges kullancs (Ixodes ricinus) emésztőrendszerében él, ez a fajta hordozza, azonban a fajtán belül sem minden példány fertőzött. A kórokozó csípés által, vérszívás során jut a megtámadott szervezetbe.
A kullancs csípése és megkapaszkodása után azonnal még nem történhet fertőzés, erre minimum egy nap után kerülhet sor. Több nap vérszívás után viszont már szinte bizonyos a kórokozó átadása.
Milyen tünetek esetén gyanakodjunk Lyme-kórra?
Szerencsére nem jár minden csípés fertőzéssel, azonban ha csípés történt, érdemes fokozottan figyelni a csípést követő pár napban az alábbi tünetekre:
- a legjellegzetesebb tünet a csípés helye körül körkörösen kialakuló, vörös, kokárdaszerű vagy egybefüggő bőrelváltozás, a Lyme-folt (erythema migrans). Egyes esetekben, már a csípést követő napon megfigyelhető, máskor hónapok is eltelhetnek megjelenéséig. Jellemzően nem fáj és nem viszket, ezért nem ritkán családtag vagy barát veszi észre a betegen. Legalább egy hétig, de van, hogy hónapokig is látható marad. A Lyme-folt több formában is jelentkezhet.
- influenzaszerű tünetek is jelentkezhetnek: hőemelkedés, enyhe izomfájdalom, levertség, nyirokcsomó duzzanat, torokfájás.
- izomfájdalom, ízületi fájdalom, ízületek duzzanata.
Ha a betegséget nem ismerik fel a kezdeti szakaszban és hosszabb ideig kezeletlen marad, később szívizom gyulladás, szívritmuszavar, ideggyulladás, vagy akár bénulás is kialakulhat.
Mi a teendő, ha kullancs csípés történt?
A legjobb minden esetben megelőzni a bajt. A természetjáráshoz mindig úgy öltözzünk, hogy a lehető legkisebb bőrfelületet hagyjuk szabadon. A nadrág szárát érdemes betűrni a zokni alá, az inget vagy pólót, pedig a nadrág derekához. Mivel a kullancs csípése fájdalommentes, az állatka pedig nehezen észrevehető, kirándulás után érdemes minden testrészt, különösen a hajlatokat alaposan átvizsgálni.
Ha mégis csípés történt és még a bőrben található a kullancs, a lehető leggyorsabban el kell távolítani. Az eltávolításhoz speciális csipesz és kanál is beszerezhető, de szemöldökcsipesz is megfelelő. Nagyméretű, megszívott kullancs kézzel is kiszedhető. A kullancsot a bőrhöz minél közelebb, határozott, de óvatos, folyamatos húzással lehet eltávolítani. Ha enyhén csavarjuk az óramutató járásával ellentétes irányban, könnyebben kijön, de a potrohát nem szabad összenyomni közben, mivel ezzel az esetleg fertőzött gyomorváladékot a bőrbe öklendezi. Nem okoz problémát, ha a kullancs feje beszakad, pár nap után ugyanis kilökődik a bőrből. A helyét és a tárgyat, amivel eltávolítottuk, minden esetben fertőtlenítsük. Előfordulhat, hogy a csípés helye pár napig érzékeny marad. Ha azonban megjelenik a körkörös bőrelváltozás, azonnal forduljunk orvoshoz.
Semmi esetre se kenjük be a kullancsot semmilyen krémmel, se olajjal, ezek ugyanis nem segítik az eltávolítást. Ehelyett arra késztetik az állatot, hogy az esetlegesen fertőzött gyomortartalmát a testbe juttassa.
Hogyan diagnosztizálható a Lyme-kór?
Ha a csípés után a fent leírt tünetek valamelyikét tapasztaljuk, mielőbb forduljunk orvoshoz. A diagnózis felállításához laborvizsgálat is szükséges lehet, mely segítségével kimutatható vérből a baktérium ellen termelt ellenanyag (antitest).
A Medicover klinikáin elérhető magas specificitású és érzékenységű Western-blot vizsgálat segítségével kimutatható a Borrelia burgdorferi baktérium ellen az immunrendszerünk által termelt kétféle antitest, az immunglobulin M (IgM) és az immunglobulin G (IgG) eddig ismert leggyakoribb típusai. Az IgM antitestek a friss fertőzések esetében, az első hetektől kezdődően mutathatóak ki, illetve a betegség aktivitását, fennállását jelezhetik. Az IgG antitestek jellemzően a baktériummal történő fertőzést követő 4-6 héttel jelennek meg nagyobb mennyiségben. A teszt segítségével egyaránt kimutathatóak lehetnek a friss, a kevésbé friss és a késői fertőzések is.
Mivel gyakran előfordul, hogy a tünetek nem egyből jelentkeznek, vagy nem a jellegzetes tünetek lépnek fel, a laborvizsgálatot minden felfedezett csípés után érdemes elvégeztetni. Segítségével ugyanis időben diagnosztizálható a Lyme-kór és megkezdődhet a kezelés.
A kezelés antibiotikummal, vagy több antibiotikum kombinációjával történik, több héten keresztül, egyénre szabottan.