Dohányzásmentes Világnap
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO – World Health Organization) minden év május 31-ét nyilvánította a Dohányzásmentes Világnappá. Évente különböző célokat tűznek ki, melyeket széleskörű kampányok, nemzetközi összefogás és támogatások segítségével próbálnak elérni.
Az idei szlogen (az angol „Say no to tobacco: Protect health, reduce poverty and promote development” sorokból magyarra fordítva) a Mondj nemet a dohányra: védd az egészséged, csökkentsd a szegénységet és támogasd a fejlődést.
Mondj nemet a dohányra
A téma pedig a dohánytermékek és dohányzás káros hatása környezetünkre, melybe az egészségen túl a környezetszennyezés, szegénység vagy az erdőirtás is beletartozik. A világnap alkalmából a Medicover is meg szeretné ragadni az alkalmat, hogy felhívja a figyelmet a dohányzás káros hatásaira.
Bizonyára sokan tudják, hogy a rendszeres dohányzás növeli a szív és érrendszeri illetve a légzőszervi betegségek, elváltozások kialakulását. Ráadásul a dohányzó személy közvetlen környezetét is kiteszi ennek a negatív hatásnak, mely terhes nők esetében koraszülést, vagy akár csecsemőhalálozást is jelenthet.
Jó hír azonban, hogy ma már széleskörűen elérhetőek leszoktató és prevenciós programok, életmód tanácsadás és különböző módszerek, melyek mind megkönnyítik a dohányzás elhagyását.
Ha most elhagyja a cigarettát
Már a dohányzás abbahagyása után 20 perccel javul a vérkeringés a végtagokban és normális szintre áll a pulzusszám és vérnyomás. 3 nap után pedig már a légutak is tisztulni kezdenek, könnyebb lesz a légzés, javul az ízérzékelés, szaglás. 10 éven belül pedig a tüdőrák kockázata ismét megegyezik azokéval, akik sosem dohányoztak.
Nem késő tehát a leszokást elkezdeni, hiszen a szervezet bámulatosan regenerálódik ilyen megterhelő káros hatások után is. Jöjjön el tüdő (rák) szűrésünkre, melyet alacsony dózisú röntgensugárral, korszerű CT géppel végzünk, így időben felfedezhetőek az esetleges kóros elváltozások, elejét véve a súlyosabb kezelés szükségességének.