A Fizioterápia Világnapja
1951. szeptember 8-án alapult meg a Gyógytornászok Világszövetsége, melynek emléket állítva 1995 óta minden évben ezen a napon ünnepli a szakma a Fizioterápia Világnapját. Ez a nap lehetőséget ad arra, hogy szélesebb körben felhívja a figyelmet a fizioterápia fontosságára és lehetőségeire a mozgásszervi problémák kezelésében. Magyarországon 1998 óta kerül megszervezésre.
Mivel foglalkozik a fizioterápia?
A fizioterápia a természet fizikai és kémiai energiáit, használja a különböző mozgásszervi megbetegedések megelőzésére, gyógyítására és rehabilitációjára. Ennek okán a legősibb gyógymódok egyikeként ismert, ugyanis már az ősember is használta a víz, a napfény és különböző gyógynövények erejét gyógyításra. A fizioterápia eszköztárába sorolunk tehát minden olyan módszert, ami a fény, a víz, a levegő, a klíma vagy a mozgás hatásmechanizmus energiáit használja.
Fizioterápia vagy fizikoterápia?
A köznyelv gyakran keveri ezt a két fogalmat, holott nem teljesen ugyanazt jelenti. A fizikoterápia a fizioterápián belüli kezelések egy csoportját foglalja magában, mely mesterséges fizikai energiákat használ a kezelés során. Ilyen az elektroterápia (TENS), ultrahang, polarizált fény, valamint a lökéshullám terápia.
Hogyan alkalmazzák?
Fájdalommal és mozgásbeszűküléssel járó panaszok esetén javasolt reumatológus vagy ortopédus szakorvosok felkeresése a pontos diagnózis felállításához, hogy a legmegfelelőbb kezelést kapja a páciens. Szakorvosaink konzervatív (nem műtéti) gyógymód alkalmazása esetén leggyakrabban komplex fizioterápiás kezelést javasolnak, mely magában foglal gyógytornát és/vagy gyógymasszázst is a fizikoterápiás kezelések mellett.
Ezen kívül fizioterápia alkalmazása rehabilitáció céljából javasolt egyes ortopédiai műtétek, például térdprotézis beültetés után is.