Sérv típusok és kezelési módjaik
Mi a sérv?
A sérv (hernia) akkor fordul elő, amikor valamilyen belső szerv (például a bél egy kis szakasza) kikerül abból az üregből, amelyben normál esetben a helye van.
Minden sérv együttes oka a nyomás és valamely izom megnyílása vagy gyengesége; a nyomás kitolja a szervet vagy szövetet a nyíláson vagy a gyenge ponton keresztül.
Milyen tünetei vannak a sérvnek?
A sérv tünetei elsősorban attól függnek, hogy a test mely részén alakul ki, de egyik jellegzetes tünete a kitüremkedés, dudor, amely érintésre érzékeny, fájdalmas. Köhögéskor, tüsszentéskor, nevetéskor a kitüremkedés még látványosabbá válhat.
A sérv leggyakrabban a hasban alakul ki, amikor egy hasfali gyengeség lokalizált nyílássá vagy „defektussá” alakul, amelyen keresztül a zsírszövet, illetve a hashártyával borított hasi szervek kitüremkedhetnek. A sérv részben genetikai eredetű, ezért egyes családokban gyakrabban fordul elő.
A sérv az esetek többségében a tünetek alapján diagnosztizálható. Előfordul azonban, hogy orvosi képalkotó eljárást alkalmaznak a diagnózis megerősítésére vagy az egyéb lehetséges okok kizárására.
A sérvek típusai
Lágyéksérv
A lágyéksérv a leggyakoribb típusú sérv felnőtteknél. A hernia inguinalis, ismertebb nevén lágyéksérv férfiaknál gyakoribb, de nőknél is előfordulhat.
Lágyéksérv esetén a hasi tartalom, leggyakrabban a vékonybél, illetve a cseplesz (az emberi hasüreget fedő zsírréteg) a sérven keresztül kitüremkedik, melynek köszönhetően egy dudor, vagy látható kitüremkedés jön létre.
Combsérv
A combsérv (femoralis sérv) viszonylag ritkán előforduló típus, a sérvek mindössze 3%-át teszi ki. Míg a combsérv férfiaknál és nőknél egyaránt előfordulhat, szinte kivétel nélkül a nőknél alakul ki a női medence szélesebb csontozata miatt. A combsérv a felnőtteknél gyakoribb, mint a gyerekeknél.
Gyomortáji sérv
Gyomortáji sérv akkor fordul elő, amikor a hasi izmok gyengesége miatt a hasi szövetek kitüremkedhetnek az izmon keresztül. A gyomortáji sérv hasonló a köldöksérvhez, leszámítva, hogy a köldöksérv a köldök körül alakul ki, míg a gyomortáji sérv általában a köldök és a mellkas között.
Köldöksérv
A köldöksérv a köldökben vagy a köldök (umbilicus) körül fordul elő. A köldök a hasfal eredendően gyengébb területe, valószínűleg amiatt, hogy a köldökzsinór innen indult ki a méhben. A hasfal bőnyerétege elvékonyodhat, ami üreg (sérv) kialakulásához vezet a hasfalban.
Herevízsérv
A herevízsérv valójában egy olyan urológiai betegség, mely folyadék felszaporodással jár a here körül. Herevízsérv úgy alakul ki, hogy a hereburok által termelt folyadék a here és a hereburok között felgyülemlik, és ezáltal megnő a here mérete. Oka általában valamilyen hegesedés vagy gyulladás, és gyakori szövődménye a herevisszér műtétnek. A herevízsérv műtét az esetek nagy részében megoldást jelent a problémára, mivel a kiújulásra kicsi az esély.
Hogyan kezelhető a sérv?
Laparoszkópos sérvműtét
Általánosságban a lágyéktáji sérveknél elfogadott elsődleges választás
- Kiújult (azaz, már korábban is operált) lágyéktáji sérv esetén
- Kétoldali lágyéktáji sérv esetén
- Nehéz fizikai munkát végzőknél és sportolóknál kialakult lágyéktáji sérv esetén
Egy bizonyos méretet nem meghaladó hasfali sérv esetén, ha a technikai feltételek adottak (korábban nem volt nyitott hasi műtét, nincsenek összenövések)
Laparoszkópos műtétek mindig titánium kapcsokkal rögzített műanyag háló alkalmazásával történnek, melyek megerősítik az elgyengült hasfalat. Laparoszkópos műtét előnye a kevésbé fájdalmas műtét utáni időszak, a gyorsabb felépülés és az aktív életbevitelbe történő visszatérés.
Nyitott sérvműtét
- Elsősorban hasfali sérvek esetén szükséges
- Mikor bizonyos feltételek nem teszik lehetővé a laparoszkópos eljárást: nagyméretű sérvkapu, korábbi hasi műtétek, kiterjedt hasűri összenövések, súlyos májbetegség stb.
Nyitott sérvműtétet esetén nem minden esetben alkalmaznak műanyag hálót, ezt mindig a sebészorvos dönti el.