A leggyakoribb herebetegségek
A here páros, szilva alakú szerv, mely a herezacskóban helyezkedik el. Funkcióját tekintve a hímivarsejtek (spermium), valamint a férfi nemi hormon (tesztoszteron) termeléséért felel. A herebetegségek időben történő diagnosztizálása kiemelten fontos, hiszen a leggyakrabban előforduló problémák súlyosabb esetben a spermiumképződés megszűnéséhez, meddőséghez vezethetnek.
Here- és mellékhere gyulladás
A here-, mellékhere-, valamint a prosztata gyulladása többnyire magas lázzal, levertséggel, étvágytalansággal jár és kezelés hiányában súlyosabb egészségügyi problémákat okozhat. A gyulladás kialakulhat gonorrhea, húgyhólyag katéter viselés, nem megfelelő rendszerességgel végzett, vagy hanyag tisztálkodás következtében, ritkább esetben influenza szövődményeként.
A húgycső fertőzésből kiinduló gyulladás akkor alakul ki, ha a kórokozók a húgycsőből feljutva elérik a mellékherét. A herebetegségek közül a mellékhere gyulladása azok megnagyobbodását idézi elő, miközben érzékenységüket is jelentősen növeli.
Súlyosabb esetben a gyulladás a herékre is átterjed, mely a herék körüli folyadék felhalmozódását eredményezi, ami csak még jobban fokozza a fájdalmat.
A herezacskó bőrének vöröses színe, az intenzív fájdalom és a nyomásérzékenység, valamint a herék tapintásos vizsgálata és az ultrahangos vizsgálat alapján egyértelműen diagnosztizálható a here – és mellékhere gyulladás.
A kezelés részét képezi a herezacskó borogatása, az ágynyugalom, valamint az antibiotikumok szedése. Amennyiben a here és a mellékhere gyulladása nem múlik el teljesen, a szervek nyomásérzékennyé, tömöttebbé válhatnak, ami hosszú távon a hereszövet pusztulásához (spermiumképződés megszűnése) vezethet.
Here vízsérv
A here vízsérv (hydrokele) akkor keletkezik, amikor a herét körülvevő burkok között folyadék szaporodik fel. Kialakulását elősegítheti mellékhere gyulladás, illetve sérülés, vagy a mellékherét ért tompa ütés. A here vízsérvre jellemző a herezacskók fájdalmatlan duzzanata, ami igen lassan növekszek és sokszor még tapintásra, nyomásra sem érzékeny. A duzzadt herezacskó akkorára nőhet, hogy súlya és mérete miatt a járást is igencsak megnehezíti.
A here vízsérv az esetek többségében veszélytelen és fájdalommentes, megléte azonban egyes esetekben olyan betegségekkel is összefüggésbe hozható, mint a lágyéksérv, gyulladás, vagy tumor.
Diagnosztizálása ultrahang vizsgálat segítségével történik. Műtéti kezelés abban az esetben elkerülhetetlen, amikor a megnövekedett vízsérv olyan mértékű nyomást gyakorol a herékre, hogy az már a spermiumképződést veszélyezteti. A műtét során a folyadékot leeresztik és a tágult hereburkot eltávolítják.
Here visszértágulat (varicokele)
A here visszértágulat a herét körülvevő vénás érhálózat kóros kitágulását jelenti, mely az esetek többségében baloldalon (ezen az oldalon a herékbe több vér áramlik) alakul ki. A betegség a vénák nem megfelelő működésére vezethető vissza.
Többnyire kamaszkorban, illetve fiatal felnőttkorban jelentkezik. Fiatalkorban a herék gyors növekedésének következtében a szervnek több vérre van szüksége, ezért a nem megfelelően működő vénák nem tudják ellátni a vértöbblet szállításának feladatát.
A betegség sokszor tünetmentes. Előfordul azonban, hogy a herezacskóban húzó -, kellemetlen érzés tapasztalható, vagy fájdalomérzet alakul ki a herékben, hosszú ideig tartó ülés vagy állás esetén, illetve megerőltető edzést követően.
A herezacskón keresztül tapintható tágult vénák a here vérkeringésének romlását okozzák, ami a here sejtjeinek oxigénellátást jelentősen megnehezíti. A pangó vér következtében a herét körülvevő szövetek hőmérséklete megnő, ami káros hatással van a spermiumképződésre. A férfiak nemzőképességének romlásában a here visszértágulat igen komoly szerepet játszik. A súlyosabb, megtermékenyítő képességet veszélyeztető esetekben műtéti beavatkozás javasolt.