A szexuális úton terjedő betegségekre jellemző, hogy hosszú éveken át tünetmentesen lappanganak a szervezetben, vagy minimális, jellegtelen tünetek jelentkeznek. Sok esetben a vizsgálat csak akkor történik meg, amikor a folyamatok már előrehaladott, visszafordíthatatlan állapotot mutatnak és szövődmények jelennek meg.
Az elhanyagolt fertőzések nőknél hüvelyi panaszokat és más nőgyógyászati problémákat, valamint kismedencei fájdalmat okozhatnak, növelik a meddőség esélyét, a várandóság alatti komplikációk kialakulását (vetélés, koraszülés), valamint az újszülött fertőzöttségét is.
Férfiak esetében az idejében ki nem mutatott fertőzések prosztatagyulladást és húgycsőgyulladást idézhetnek elő.
Az urogenitális fertőzések (szexuális úton terjedő fertőzések) fő kórokozói a következők:
- Neisseria gonorrhoeae
- Chlamydia trachomatis
- Trichomonas vaginalis
- Mycoplasma genitallium
Ezeknek a kórokozóknak a szerepe az urogenitális traktus betegségeinek kialakulásában bizonyított, és ma már nem kérdéses molekuláris biológiai módszerekkel (real time polimeráz láncreakció PCR (NAAT teszt)) történő meghatározás fontossága.
Az Ureplasma sp. nem tekinthető klasszikus szexuális korokozóknak, de szülés esetében, illetve nem gyógyuló húgyúti gyulladás bakteriális vaginozis során a vizsgálatot érdemes elvégezni.