Mycoplasma hominis és M.genitalium PCR

Mycoplasma hominis és M.genitalium PCR

A Mycoplasma sp (species) világszerte elterjedt és különböző fajokból áll. A Mycoplasma hominis előfordulása 20-50%, a Mycoplasma genitalium pedig 1-3%. A fertőzés mindkét nem esetében húgyúti betegségeket, ízületi gyulladást okozhat, kezeletlenül pedig komoly szövődmények léphetnek fel. Férfiak esetében prosztatagyulladást és húgycsőgyulladást idéz elő. A tünetek a fertőzést követő néhány héten belül jelentkezhetnek, de akár évekig lappanghat a szervezetben, majd hirtelen fellángol. Nőknél hüvelygyulladás, bakteriális vaginózis és kismedencei gyulladás kísérik. Terhesség és a szülés idején a nőket és a születendő gyermekre nézve is veszélyes kórokozó, amely vetélést, koraszülést, gyermekágyi lázat is előidézhet. Az anya fertőzöttsége tüdőgyulladást, légzési elégtelenséget okozhat az újszülöttben. Mindezek mellett az Ureaplasma sp és a Mycoplasma hominis nem tekinthető klasszikus STD korokozónak, normál flóra tagjaként, egyéb élettani körülmények hatására vállhat kóroki tényezővé.

Mik a Mycoplasma hominis/geniatlium tünetei?

A Mycoplasma hominis tünetei nagyon hasonlóak lehetnek sok más STI-hez, beleértve a chlamydiát és a gonorrhoeát, ezért néha összetéveszthetők ezekkel. A húgyúti mycoplasma hominis fertőzés gyakran fájdalmas vizelést okoz férfiaknál és nőknél egyaránt. Sok ember azonban egyáltalán nem tapasztal semmilyen tünetet.

A Mycoplasma hominis/genitalium tünetei férfiaknál:

  • váladék a péniszből (gyakran kellemetlen szagú)
  • égő érzés vizelés közben

A Mycoplasma hominis/geniatlium tünetei nőknél:

  • fájdalom vagy égő érzés vizelés közben
  • folyamatos fájdalom szex közben
  • hüvelyi viszketés

Az immunhiányos embereknél ritkább tünetek közé tartozik az ízületi fájdalom és a légzőszervi problémák, beleértve a tüdőgyulladást is.

mycoplasma

Mennyi idő alatt jelentkeznek a Mycoplasma hominis/geniatalium tünetei?

A legtöbb Mycoplasma hominisban szenvedő ember egyáltalán nem tapasztal semmilyen tünetet. Ezért nehéz megállapítani, hogy fennáll-e a fertőzés.

Mi történik, ha a Mycoplasma hominist nem kezelik?

A Mycoplasma hominis/genitalium fertőzés urethritist okozhat és növeli a hüvelygyulladás és a kismedencei gyulladásos betegségek (PID) kockázatát nőknél. Különösen káros a gyengült immunrendszerű emberekre, pl. HIV/AIDS-ben szenvedőkre vagy immunszuppresszív gyógyszeres kezelésben részesülőkre. A Mycoplasma hominis/genitalium növelheti a HIV-fertőzés kockázatát is, ha az illető szexuális kapcsolatot folytat fertőzött személlyel, és elősegítheti az AIDS-tünetek megjelenése előtti rövidebb időszakot. Kérjen tanácsot kezelőorvosától egyéni körülményeivel kapcsolatban, és csökkentse a fertőzésből eredő hosszú távú egészségügyi szövődmények kockázatát.

Mikor ajánlott a vizsgálat elvégzése?

STI fertőzött egyéneknél (HIV-, HBV-, HCV-pozitivitás, illetve egyéb, frissen diagnosztizált nemi betegség kapcsán); szexmunkásoknál, MSM férfiaknál, neuroszifiliszre gyanús idegrendszeri tünetekben szenvedő betegeknél javasolt elvégezni.

Milyen mintára van szükség a vizsgálathoz?

A vattapálcával (vagy speciális PCR-mintavevővel) levett klinikai minták steril fiziológiás sóoldatba áztatva, vagy transzport közegben belemosva, hűtve napokig tárolhatóak a vizsgálat elvégzéséig.

Hogyan készüljek fel a vizsgálatra?

A mintavétel különösebb előkészületet nem igényel, a nap bármely szakaszában elvégezhető, étrendi előírás nincs. Javasoljuk azonban, hogy a mintavétel előtti 4 órában a páciens kerülje az illatosított tusfürdők, intim zuhanyok használatát.

Mit jelent az eredmény?

Pozitív eredmény esetén partner/partnerek szűrése feltétlenül ajánlott. A kezelőorvos kórelőzmény és az összes lelet alapján állítja fel a végleges diagnózist és határozza meg a szükséges terápiát.