A szexuális úton terjedő betegségeket (vagyis STD-ket – sexually transmitted diseases), szexuális úton terjedő fertőzésként (STI-ként) is ismerik.
Miden olyan fertőzés ebbe a csoportba tartozik, mely bármely nemű szexuális tevékenység révén terjed, függetlenül annak módjától (pl.: orális, anális közösülés). A szexuális úton terjedő kórokozók egy külön csoportját jelenti az anorektális régió STD fertőzései. Az STI-k tünetei gyakran nem specifikusak és látensek, ami kihívást jelent a diagnózis felállításában. Az anorektális STI-k általában az anális közösülés eredményeként alakulnak ki, de oka lehet a nemi szervek fertőzéséből terjedő horizontális terjedés. Az anorektális STI-k előfordulása az elmúlt években emelkedett, ez a tendencia elsősorban az anális receptív közösülés gyakoribbá válásának tulajdonítható, gyakran több hétig nem jelennek meg tünetek, így a fertőzés átvitele más partnerre rendkívül gyakori.
Az anorektális tünetekkel vagy elváltozásokkal küzdő betegeket gyakran kolorektális sebészhez utalják teljes kivizsgálás vagy kezelés céljából. Az anorektális STI-k gyakori panaszai közé tartozik az anális fájdalom, a nagy fájdalmakkal járó székelési inger, a súlyosabb esetben gennyes váladék, vérzés. Az anorektális STI-ben szenvedő betegek értékelése során fontos megjegyezni, hogy a társfertőzés gyakori, és egyes magas kockázatú populációkban a jelentések szerint akár 41%-ot is elérheti. Az anatómiai érintettség és a gyakori kórokozók alapján két klinikai entitás különböztethető meg: distalis (távolabbi a test középpontjától) végbélgyulladás és a vastag- és végbél gyulladás. A distalis végbélgyulladásban a tipikus mikroorganizmusok közé tartozik a Neisseria gonorrhoeae, a Chlamydia trachomatis, (fertőzések több mit 75% ért ezen két korokozó a felelős) továbbiak a Treponema pallidum és a Herpes simplex vírus. A proctocolitisben gyakoribbak az élelmiszer- vagy víz útján terjedő betegségekhez kapcsolódó korokozók.