Bordetella pertussis-szamárköhögés toxin IgA/IgG

Bordetella pertussis-szamárköhögés toxin IgA/IgG

A pertussis (szamárköhögés) akut cseppfertőzéssel terjedő légúti betegség, melyet a coccobacillusok családjába tartozó Gram-negatív baktérium, a Bordetella pertussis okoz.

A felnőtteknél és az oltottak körében jellemzően enyhén zajlik a betegség, de elhúzódó (30 napnál hosszabb ideig tartó), száraz, súlyos köhögés is jellemezheti.

Kik a veszélyeztetettek?

  • Újszülöttek és csecsemők

Védettségüket a 2 hónapos korban beadott védőoltásig első sorban az anyai védelem jelenti, ezért az újszülöttek és csecsemők védelme a legfontosabb, mivel náluk a betegség lefolyása nagyon súlyos, olykor a légzéskimaradás miatt halálos is lehet. Ezért érdemes a szülést követő első 6-8 hétben kerülni a zsúfolt helyeket, korlátozni a újszülött látogatását. Az újszülött immunrendszere még részben védtelen a környezeti hatásokkal és fertőzésekkel szemben.

  • 60 év feletti idősek

A védőoltást vagy a természetes fertőzést követően a csökkenő immunitás következtében a felnőttek is ki vannak téve a pertussis fertőzés kockázatának. Bár a pertussis felnőttkorban általában nem súlyos, mégis megbetegedést okoz és – ami sokkal fontosabb – a beteg felnőttekről a fertőzés átterjedhet azokra a csecsemőkre, akik még nem részesültek (teljes körű) védőoltásban.

  • Dohányosok

Az orr-garat hámsejtek fokozottabban kötődnek a Bordetella pertussishoz, növelve a pertussis fertőzés kockázatát. Fokozottan veszélyeztetettek a férfiak, az aktuálisan és korábban dohányzók.

b. pertussis veszályztetettek

Kiknek javasolt a Bordetella pertussis-szamárköhögés toxin elleni IgG és IgA szűrés?

Várandósoknak, akik a terhesség alatt immunizálásban részesültek (a csecsemő szervezetébe a placentán át bejutó antitestek biztosítása érdekében).

A csecsemővel egy háztartásban élő családtagok és a csecsemő gondozásában résztvevők számára, akik újraoltásban részesültek.

Egyes európai országokban bevezették a serdülő-, felnőtt- és időskori emlékeztető oltások különféle kombinációit; ilyen a „cocooning” (fészekimmunizálási) stratégia, az újszülöttel egy háztartásban élők immunizálása.

Az oltás hatékonyságának ellenőrzésére egy előzetes és egy az oltást követő 4. hét utáni ellenanyagszint vizsgálatot (B. pertussis toxin IgG/IgA) javaslunk, Bordetella pertussis fertőzés gyanúja esetén PCR vizsgálattal kombinálva.