A kalapácsujj műtét a láb deformitásainak korrigálására szolgáló beavatkozások. A műtétek során a lábujjcsontok egymáshoz való viszonyának korrekciója történik, ami segít helyreállítani a lábfej eredeti anatómiai állapotát.
A kalapácsujj műtét a láb deformitásainak korrigálására szolgáló beavatkozások. A műtétek során a lábujjcsontok egymáshoz való viszonyának korrekciója történik, ami segít helyreállítani a lábfej eredeti anatómiai állapotát.
Kollégáink minden kérdésre választ adnak!
Ügyfélszolgálatunk készséggel válaszol!
A kalapácsujj kialakulásának oka a lábfej statikájának felbomlása, a harántboltozat süllyedése. Ha az egyensúly megbomlik és a lábujjak tövéhez esik a terhelés, a nagylábujj elkezd a külső oldal felé dőlni, a csontvég kiboltosul. Az átrendeződés miatt a többi lábujj kevésbé fér el és a rossz terhelés miatt hajlított helyzetbe kerülnek.
Ha az ujjak sokáig hajlított helyzetben vannak, a középpercet hajlító izmok megrövidülnek, míg az alappercet feszítők túlnyúlnak, az egyenlőtlenség állandósul és kialakul a kalapácsujj.
Az elváltozáshoz gyakran társul bütyök is.
A kalapácsujj jellegzetes tünete, hogy a második vagy a harmadik lábujj, (ritkábban a negyedik-vagy ötödik) fordított V-alakot vesz fel, az alap- és középperc találkozásánál kiemelkedik.
A deformált lábujj kiemelkedése miatt a lábujj legmagasabb pontján bőrkeményedés alakul ki, a cipő viselése fájdalmat, irritációt okoz. Gyakran égő érzés, bőrpír, gyulladás, kisebesedés kíséri. Az érintett ízületnél mozgásbeszűkülés, merevség figyelhető meg.
A kalapácsujj (digitus malleus) jellemzően a második és harmadik lábujj torzulása, ahol az alsó lábperc kiemelkedik, a második és harmadik pedig lesüllyed, fordított V alakot formálva. Nevét erről, az ujjak kalapácsot formázó deformitásáról kapta.
A kalapácsujj kezelésének legfontosabb feltétele a láb statikájának helyreállítása a deformitás előrehaladásának lassítása érdekében, ugyanis ha kialakul a deformitás, már nem lehet visszafordítani azt.
A legfontosabb a megfelelő cipő, szükség esetén talpbetét vagy ortopéd cipő viselése, ami elegendő helyet hagy a lábujjaknak. Lehetőleg kerek orrú, széles cipőt válasszunk, aminek sarokmagassága nem nagyobb 2-3 cm-nél.
Érdemes figyelmet fordítani a lábfej tornáztatására is, melynek során a lábboltozatot tartó izmokat erősíthetjük. A lábfejet tornáztató és a láb ujjait megmozgató gyakorlatok megerősítik a boltozatot tartó izmokat.
Fájdalom és gyulladás esetén tüneti kezelésként alkalmazhatók gyulladáscsökkentő készítmények.
Speciális gyógyászati segédeszközök is javíthatnak az állapoton, kalapácsujj esetén kalapácsujj korrigáló párna, vagy szalagok alkalmazhatók.
Fontos hangsúlyozni, hogy a kisebb deformitást mindig könnyebb kezelni, mint a komolyabbat. Ezért ha már pici elváltozás jelentkezik, mihamarabb forduljunk ortopéd orvoshoz.
A lábfej eredeti formájának visszaállítása kalapácsujj esetén csak műtéti úton lehetséges.
Kalapácsujj műtét akkor indokolt, ha a konzervatív kezelési módszerek nem bizonyultak eredményesnek, és a deformitás olyan mértékű, hogy más módon nem korrigálható, valamint ha az általuk okozott panaszok (fájdalom, esztétikai probléma) jelentősen rontják a páciens életminőségét.
A műtétet minden esetben egy személyes konzultáció előzi meg, melynek során a műtétet végző ortopéd szakorvos részletes tájékoztatást ad a műtétet megelőző vizsgálatokról, valamint a műtét menetéről és annak kockázatairól.
A műtét történhet helyi, vagy regionális érzéstelenítéssel, illetve altatásban is.
A műtét lényege, hogy a deformálódott ujjat normális anatómiai helyzetbe hozzuk, amihez a deformált csontos szerkezet korrekciója szükséges.
A műtét során a lábujjperc kiálló fejét eltávolítja az orvos, az éles csontszéleket korrigálja, a fölötte lévő inat pedig összevarrja, majd pár öltéssel zárja a sebet.
Mint minden műtéti beavatkozásnak, így a kalapácsujj műtétnek is lehetnek veszélyei és szövődményei. Igen ritkán, de előfordulhat a műtéti terület gyulladása, fertőződése, valamint a környező anatómiai képletek sérülése: inak, izmok, erek, idegek, szomszédos csontok sérülése. Behelyezett fém esetén előfordulhat allergiás reakció, illetve az implantátumok sérülése, vándorlása. Ilyenkor enyhébb esetekben gyógyszeres kezelés, súlyosabb esetekben ismételt műtét is szükséges lehet.
A műtét másnapján kötéscsere történik, majd a beteg otthonába távozhat. Kalapácsujj műtét esetén 7-10 nap elteltével esedékes a varratszedés.
Kalapácsujj műtét után az első egy hétben tartózkodni kell a fizikai megterheléstől, de állandó ágynyugalom nem szükséges. Az átlagos teljes gyógyulási idő 3-4 hét, ekkorra lesz a végtag teljesen terhelhető.
Kezeletlen kalapácsujj esetén ez az állapot egyre rosszabbodik, az ujj egyre merevebbé és fájdalmasabbá válik.
Érdemes mielőbb rászánni magunkat a kezelésre, mivel a rossz terhelés miatt idő előtt tönkremehetnek a lábtőízületek, a kisízületek elkezdenek kopni. A rossz lábstatika a boka, térd, csípőízületre is kihatással van, akár deréktáji fájdalmat is okozhat.
A kalapácsujj műtét ára magában foglalja a műtét költségét, valamint a műtét utáni kórházi tartózkodás és az utólagos kontroll díját.
Az előzetes szakorvosi konzultáció, valamint a műtétet megelőző vizsgálatok díja nem képezi a műtéti díj részét, ezek költségéről érdeklődjön Ügyfélszolgálatunkon.
Modern, kellemes hangulatú, légkondicionált egyágyas szobában helyezzük el ügyfeleinket. Minden szobához saját fürdőszoba, hűtőszekrény és televízió tartozik, valamint ingyenes WIFI hozzáférés is elérhető. Ügyfeleinknek egyéni nővér felügyelet is biztosítunk, aki a tartózkodása alatt segíti az Ön folyamatos gyógyulását.
Kalapácsujj műtét | |
---|---|
Medicover Kórház és klinika | 350 000 Ft-tól |
Medicover Egészségpénztáron keresztül szolgáltatásaink akár 20% adó-, és további 10% egyedi kedvezménnyel vehetők igénybe!
Részletek >>
Medicover © 2024 – Minden jog fenntartva. | Adatkezelési tájékoztató | Privacy Policy | Magyar Nemzeti Bank - Pénzügyi Navigátor