Allergológia

Allergológia

Mivel foglalkozik az allergológia?

Az allergológia allergiás betegségekkel foglalkozó szakág, ezek diagnosztizálásában és kezelésében nyújt segítséget.

Allergiáról akkor beszélünk, amikor a szervezet tévesen reagál bizonyos anyagokra, mintha azok károsak lennének, ezért az immunrendszer sejtjei ellenanyagot termelnek, hogy az idegen anyaggal szemben védekezzenek. A túlzott immunválasz allergiás reakciót vált ki a szervezetből.

Az idegen anyag többféle módon is bekerülhetnek a szervezetbe, például bőrön, a légutakon vagy a tápcsatornán keresztül. Ennek függvényében megkülönböztetünk bőr-, légúti, illetve ételallergiát, de számos más külső anyag, többek között fémek és gyógyszerek is okozhatnak allergiát.

Milyen panaszok esetén ajánlott felkeresni allergológiai szakrendelést?

Az allergének által okozott tünetek függenek az allergia jellegétől, de életkortól és évszaktól is. Többek között az alábbi panaszokkal érdemes allergológiai szakrendelést felkeresni:

  • gyakori tüsszögés, orrdugulás, -folyás, -viszketés, szárazköhögés, szemkönnyezés, -viszketés
  • csalánkiütés, bőrpír, -viszketés, hólyagok, ekcéma, ajak-, arcduzzanat
  • hasfájás, puffadás, hasmenés – ezen tünetek megléte esetén előbb gasztroenterológiai szakrendelés felkeresése javasolt

Mi történik az allergológiai szakrendelés során?

Az allergológiai szakorvosi vizsgálat során az orvos áttekinti a páciens kórtörténetet, a hozott orvosi dokumentációkat, és fizikális vizsgálatot végez. Pontos diagnózis felállításához, amennyiben szükséges, az allergológus további vizsgálatokat végez vagy ír elő.  A megfelelő terápia kialakítására – a diagnózis felállítása után, az összes vizsgálati eredmény ismeretében – kerülhet sor.

allergológia

Melyek a leggyakoribb vizsgálati módszerek, amiket az allergológus kérhet, alkalmazhat?