Deréktáji idegbecsípődés – a derékfájdalom egyik leggyakoribb oka
Sokszor hallhatjuk panaszként, hogy becsípődött a derekam. De mit is jelent ez pontosan? Mi az az idegbecsípődés? Hogyan alakul ki és hogyan kezeljük?
Hogyan tud becsípődni egy ideg?
Az idegek behálózzák testünket, „üzenetközvetítő kábelekként” szállítják a külső és belső ingerek hatására létrejövő ingerületeket az agyba, majd onnan ezekre válaszként újabb ingerületeket a testrészek, szervek felé. Az idegrendszert a központi idegrendszer (agy és gerincvelő), valamint a perifériás idegrendszer alkotja, mely behálózza az egész testet.
Idegbecsípődés esetén a gerinccsatornából a csigolyák közti lyukakon kilépő idegeket elmozdult csigolyatest, csontkinövés vagy akár kiszakadt porckorongsérv nyomja. Kialakulhat a nyaki és a háti részen is, de leggyakoribb az ágyéki szakaszon. Ha a becsípődés itt, az ágyéki szakaszon következik be, a derékfájdalom mellett azonnali mozgáskorlátozottságot is okoz.
Ha egy ideg becsípődik, az nem tud tovább megfelelően ingerületeket szállítani, hibás információkat továbbít az agynak, melynek eredményeként a fájdalom mellett idegi eredetű panaszok is fellépnek (végtaggyengeség, zsibbadás, vagy akár bénulás is).
Idegbecsípődés kialakulhat egy hirtelen rossz mozdulattól, vagy hosszabb, tartós terhelés következtében (helytelen testtartás, munkavégzés közbeni kényszer tartás) kialakult idegkárosodás miatt.
Milyen tünetei vannak a deréktáji idegbecsípődésnek?
Az idegbecsípődést heveny tünetek kísérik, legtöbbször égő, szúró fájdalom a fő tünet, ami sokszor kisugárzik a végtagokba is.
Az alsó ágyéki részen bekövetkező idegbecsípődés esetén a fájdalom az ágyéki-keresztcsonti területen keletkezik és gyakran a csípőízületbe és a farizomba is kisugárzik. Emellett a hát izomzata is összehúzódik, ami tovább növeli a fájdalmat. A másik jellemző tünet a zsibbadás, ami a fenékben, a combban vagy a lábszáron jelentkezhet.
Súlyos esetben széklet és vizelettartási zavar, végtaggyengeség, vagy akár bénulás is előfordulhat.
Mikor forduljunk orvoshoz?
Nagyon fontos, hogy ha megtörtént a baj és becsípődött egy ideg, ne tegyünk hirtelen mozdulatokat, csak óvatosan mozgassuk az érintett testrészt, ugyanis ez is sokat segít a tünetek csökkentésében.
A fájdalom enyhítésére otthoni megoldásként alkalmazhatunk meleg borogatást, ami fellazítja a görcsös hátizmokat.
Ezek azonban csak ideig-óráig hatásosak, az okot, magát a becsípődést nem szűnteti meg. Erre a betegségre is igaz, hogy minél előbb kapunk szakszerű orvosi ellátást, annál hatékonyabban szűntethető meg a panasz.
Ha a fájdalom nagyon intenzív és több napja fennáll, valamint végtaggyengeség, zsibbadás, érzészavar, széklet illetve vizelettartási zavar, vagy bénulás társul hozzá, mindenképp forduljunk orvoshoz.
Kórházunkban tapasztalt ortopéd szakorvos csapatunk ideggyógyász és reumatológus szakemberekkel együttműködve végzi a deréktáji idegbecsípődések diagnosztizálását és kezelését. Ortopédiai szakrendelés elérhető klinikáinkon is.
Milyen kezelési lehetőségek vannak?
Az idegbecsípődés okának és helyének meghatározására a szakorvos különböző képalkotó diagnosztikai eljárásokat javasolhat: röntgen, CT, vagy MR vizsgálatot. A diagnózis felállítása után összeállítja a kezelési tervet, melynek része általában fájdalomcsillapítás gyógyszeres, célzott injekciós kúra vagy tapasz formájában, amit funkcionális gyógytornával lehet kiegészíteni. A gyógytorna speciális nyújtó, izomlazító, valamint erősítő gyakorlatokat tartalmaz, ami segít helyreállítani az izmok, inak és idegek statikai egyensúlyát. További kiegészítésként szakszerű gyógy masszázs is javasolt, ami oldja az izmok feszességét, csökkentve a fájdalmat.
A kezelés minidig egyénre és betegségre szabott, így a beteg érdeke is annak pontos betartása a gyógyulás érdekében.