Thumbnail picture

Sérvműtét hálóval vagy háló nélkül?

A sérv elsősorban a hasfalon alakulhat ki, ezen belül is a lágyéktáj és a köldök tájéka jellemző. Sérv esetén egy belső szerv (például a bél egy szakasza) kitüremkedik az elgyengült hasfalon keresztül maga előtt tolva a hashártyát. Tünetei közt a méretét változtató kitüremkedés, esetenként fájdalom illetve bélműködési zavar említhető meg.

Milyen típusú sérvműtétek léteznek?

Nyitott sérvműtét

• Elsősorban hasfali sérvek esetén szükséges
  • Mikor bizonyos feltételek nem teszik lehetővé a laparoszkópos eljárást: nagyméretű sérvkapu, korábbi hasi műtétek, kiterjedt hasűri összenövések, súlyos májbetegség stb.

Laparoszkópos sérvműtét

Általánosságban a lágyéktáji sérveknél elfogadott elsődleges műtéti választás

• Kiújult (azaz, már korábban is operált) lágyéktáji sérv esetén
  • Kétoldali lágyéktáji sérv esetén
  • Nehéz fizikai munkát végzőknél és sportolóknál kialakult lágyéktáji sérv esetén

Egy bizonyos méretet nem meghaladó hasfali sérv esetén, ha a technikai feltételek adottak (korábban nem volt nyitott hasi műtét, nincsenek összenövések)

A laparoszkópos műtétek során mindig titánium kapcsokkal rögzített műanyag hálót alkalmazunk, melyek megerősítik az elgyengült hasfalat.

Milyen előnyei vannak a háló-implantációs laparoszkópos műtétnek a hagyományos sérvműtéttel szemben?

• A feszülés-mentes (háló-implantációs) műtétek után a sérv kiújulásának esélye 1-2%-ra tehető.
  • A laparoszkópos sérvműtét legnagyobb előnye a korai teljes terhelhetőség. A beteg a műtétet követő 7-10 nap után már visszatérhet a „megszokott kerékvágásba”: folytathatja a munkáját, az orvos jóváhagyását követően akár sportolhat, fizikai munkát is végezhet.
  • A műtét utáni időszak minimális fájdalommal jár, hiszen a hasfalon nem történik vágás, valamint a belső hasfalon, ahol a műtéti háló-beültetés történik nincsenek érzőideg-végződések.
  • Kétoldali sérvek esetében – amelyek előfordulási gyakorisága 20-25%-ra tehető – egyszerre operálható mindkét oldal, a betegre nézve így ez többletterhelést nem jelent.
  • hasfali fertőzés veszélye minimális, mivel a hasfalon vágás nem történik.
  • A műtét során a hasüreg video-endoszkóposan áttekinthető, és egyéb hasüregi betegségek (mint például összenövések, a belső női nemi szervek rendellenességei, stb.) is felfedhetők.
  • hasfali fertőzés veszélye minimális, mivel a hasfalon vágás nem történik.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]