Thumbnail picture

Hol fáj a vese? A vesefájdalom mögött meghúzódó problémák

A vese funkciója

A jellegzetes alakú, nagyjából 11 cm hosszú vesék a hasüreg felső részében, a derekunk felett, a hátizmokhoz közel helyezkednek el kétoldalt. Éppen ezért nem könnyű feladat megállapítani, ha vesetáji fájdalmunk van, akkor valóban a vesékkel van-e a probléma, vagy más szervekből érkezik a fájdalom.

A vese egyvonalban helyezkedik el az epehólyaggal, s ezen a környéken a hasnyálmirigy is okozhat kisugárzó fájdalmat, illetve a hát- és derékfájás, de akár a mellhártyagyulladása is okozhat panaszt.

Mik a tünetei a vesefájdalomnak?

A vesebetegségek gyakori tünetei közé tartozik a vizenyős bőr és az arc felpüffedése, a végtagok bedagadása, a gyengeség- és fáradtságérzet. Gyakori a deréktáji fájdalom, amely jellemzően hátul, a fenéktől felfelé, a deréktájon, illetve a gerinc két oldalán jelentkezik.

Mi állhat a vesetáji fájdalom hátterében?

Húgyúti fertőzések

A húgyúti fertőzéseket okozó kórokozók általában a húgycsövön keresztül jutnak be a húgyhólyagba. Hatásukra begyulladnak a különböző szövetek, és attól függően, hogy meddig jutnak el a kórokozók, kialakulhatnak alsó húgyúti fertőzések, mint például húgycsőgyulladás és húgyhólyaggyulladás. Súlyos esetben akár felső húgyúti fertőzés is kialakulhat, aminek a leggyakoribb formája a vesemedence-gyulladás.

Vesegyulladás

A vesegyulladást általában hólyaghurut vagy húgyúti fertőzés előzi meg. Amennyiben kezeletlen marad, könnyen romolhat a beteg állapota és kialakulhat a vesemedence-gyulladás. A vesefájdalmat gyakran kísérik duzzanatok, véres vizelet, ezek azonban már a betegség előrehaladott stádiumának a tünetei. A krónikus vesegyulladás maradandó vesekárosodást is okozhat, amennyiben nincs megfelelően kezelve.

Vesekő

A vesekövesség gyakran okoz kínzó, görcsös fájdalmat, de ez már csak abban a stádiumban észlelhető, amikor a vesekő bekerült a vesevezetékbe. A kevés folyadékfogyasztás könnyen okozhatja a kialakulásukat, ilyenkor ugyanis a vizelet koncentráltabb lesz. A húgyúti pangás, krónikus húgyúti fertőzés és a mozgásszegény életmód is okozhat vesekövet.

Vesedaganat

A vesedaganat tüneteinem jellegzetesek. Sokszor csak a szűrővizsgálaton vagy egyéb panaszok megléte (epekövesség vagy baleset) miatt végzett hasi ultrahangvizsgálat során derül ki, hogy daganat lehet a vesében. A tumorok pontos kiváltó oka nem ismert, de bizonyos összefüggést mutattak ki az elhízás, a dohányzás, valamint a magas vérnyomásra szedett gyógyszerek között.

A felsorolt vesebetegségeken túl a deréktáji fájdalmakat az alábbi problémák is okozhatják:

A vesefájdalom diagnosztizálása

Mindenképpen fontos, hogy amennyiben a fájdalom jelentkezik vese tájékon, minél előbb keressünk fel szakorvost, ugyanis komoly szövődmények alakulhatnak ki. Ha valóban a vesével vagy egyéb húgyúti szervekkel van a probléma, urológus szakorvos lehet segítségünkre.

vizeletvizsgálat jelzi a gyulladást a szervezetben, komoly támpontot adva ezzel.

A vese funkciós vérből végzett vizsgálatok a vese működéséről adnak információt, míg a daganatok ultrahang vizsgálattal láthatók jól.

A gyulladások szövődményei, tehát a tályogképződés szintén kimutatható utóbbi vizsgálattal. Daganatoknál, súlyosabb gyulladásoknál vagy a kövesség bizonyos eseteiben CT vizsgálatra is szükség lehet, míg mésztartalmú köveknél a röntgen is segítheti a diagnózis felállítását.