A bütyök műtét a láb deformitásainak korrigálására szolgáló beavatkozások. A műtétek során a lábujjcsontok egymáshoz való viszonyának korrekciója történik, ami segít helyreállítani a lábfej eredeti anatómiai állapotát.
A bütyök műtét a láb deformitásainak korrigálására szolgáló beavatkozások. A műtétek során a lábujjcsontok egymáshoz való viszonyának korrekciója történik, ami segít helyreállítani a lábfej eredeti anatómiai állapotát.
Kollégáink minden kérdésre választ adnak!
Ügyfélszolgálatunk készséggel válaszol!
A bütyök (hallux valgus) a lábfej egyik leggyakoribb deformitása, ami a nagylábujj alappercének kinövését jelenti.
Egészséges állapotban a nagyujj párhuzamos a többi ujjal, bütyök esetén viszont az ujj töve elmozdul kifelé, a hegye pedig befelé, a többi ujj felé és a láb belső oldalán fájdalmas kitüremkedés, csontkinövés jön létre. Az elváltozás következtében a nagy lábujj rugózó és támasztó funkciója romlik.
Ritkábban kialakulhat a lábfej külső oldalán, a kisujj alatt is, ez az úgynevezett szabó bütyök.
A bütyök kialakulásának legfőbb oka a harántboltozat süllyedése, amit a talp nem megfelelő súlyelosztása idéz elő. A lábboltozat ellapulása következtében a lábfej kiszélesedik. A lábujj alappercét a rajta tapadó izmok kifelé húzzák, így a lábujj a többi ujj irányába elhajlik, súlyos esetben akár a 2. ujj alá görbül. Az alapperc így a lábfej belső (mediális) oldalán kitüremkedik. A bőrön gyulladás, irritáció jöhet létre, fájdalmat keltve ezzel.
Kialakulásának egyik legjelentősebb oka a nem megfelelően megválasztott lábbeli, ami előidézheti a harántboltozat süllyedését, valamint az ujjak összeszorítását. A túl magas sarok hatására a súly a lábfej elülső részére összpontosul, megváltoztatva a talpon a nyomásviszonyokat, amit egy lábujjakat összeszorító, szűk fazon még tovább ronthat. Ez az oka, hogy nők körében jóval gyakoribb a bütyök előfordulása.
Emellet bizonyos betegségek (reumás ízületi gyulladás, pikkelysömörrel együtt járó ízületi gyulladás) is állhatnak a bütyök kialakulása mögött, illetve örökletes hajlam is lehet a hátterében. A kor előrehaladtával ugyancsak gyakoribb az előfordulása.
Gyakran társul hozzá kalapácsujj is.
A bütyök jellegzetes tünete a nagy lábujj mellett, a lábfej belső oldalán jelentkező kinövés. Az ízület belső, illetve oldalsó részén a nyáktömlő az állandó fokozott nyomás (pl. szűk cipő) hatására könnyen gyulladásba jön, ami a gyulladás fellángolásakor fokozott fájdalommal jár.
A dörzsölés hatására a deformálódott ízület feletti bőr könnyen begyulladhat, kisebesedhet, vagy akár, fekély is kialakulhat.
Szabó bütyök esetén jellegzetes tünet a külső talpél fájdalma, az előláb kiszélesedése, amit duzzanat és bőrpír kísérhet.
A bütyök kezelésének legfontosabb feltétele a láb statikájának helyreállítása a deformitás előrehaladásának lassítása érdekében, ugyanis ha kialakul a deformitás, már nem lehet visszafordítani azt.
A legfontosabb a megfelelő cipő, szükség esetén talpbetét vagy ortopéd cipő viselése, ami elegendő helyet hagy a lábujjaknak. Lehetőleg kerek orrú, széles cipőt válasszunk, aminek sarokmagassága nem nagyobb 2-3 cm-nél.
Érdemes figyelmet fordítani a lábfej tornáztatására is, melynek során a lábboltozatot tartó izmokat erősíthetjük. A lábfejet tornáztató és a láb ujjait megmozgató gyakorlatok megerősítik a boltozatot tartó izmokat.
Fájdalom és gyulladás esetén tüneti kezelésként alkalmazhatók gyulladáscsökkentő készítmények.
Speciális gyógyászati segédeszközök is javíthatnak az állapoton, bütyök esetén éjszakai lábujjsín, nappalra pedig különféle szilikon bütyökvédők és lábujjelválasztók jelenthetnek segítséget.
Fontos hangsúlyozni, hogy a kisebb deformitást mindig könnyebb kezelni, mint a komolyabbat. Ezért ha már pici elváltozás jelentkezik, mihamarabb forduljunk ortopéd orvoshoz.
A lábfej eredeti formájának visszaállítása csak műtéti úton lehetséges.
Bütyök műtét akkor indokolt, ha a konzervatív kezelési módszerek nem bizonyultak eredményesnek, és a deformitás olyan mértékű, hogy más módon nem korrigálható, valamint ha az általuk okozott panaszok (fájdalom, esztétikai probléma) jelentősen rontják a páciens életminőségét.
A műtétet megelőző konzultáció során a műtétet végző ortopéd szakorvosa részletes tájékoztatást ad a műtétet megelőző szükséges vizsgálatokról, valamint a műtét menetéről és annak kockázatairól.
A műtét lényege a lábujj és a lábközépcsont egymással bezárt szögének korrekciója. Ez a cél többféle műtét típussal valósítható meg, a választott eljárás függ a deformitás mértékétől, és a lábujjak kisízületeinek állapotától.
A műtét történhet altatásban, illetve regionális (ún. spinal) érzéstelenítéssel.
Az orvos metszést ejt a bütyök oldalán hosszában, majd eltávolítja a bütyök „testét”adó gyulladt nyáktömlőt illetve a keletkezett csontkinövéseket. Egyes műtéteknél implantátumok (csavar, drót vagy lemez) behelyezés is szükséges lehet a helyreállításhoz. Vérzéscsillapítás után az orvos pár öltéssel zárja a sebet, először az ízületi tokot, majd a bőrt egyesíti.
Mint minden műtéti beavatkozásnak, így a bütyök műtétnek is lehetnek veszélyei és szövődményei. Igen ritkán, de előfordulhat a műtéti terület gyulladása, fertőződése, valamint a környező anatómiai képletek sérülése: inak, izmok, erek, idegek, szomszédos csontok sérülése. Behelyezett fém esetén előfordulhat allergiás reakció, illetve az implantátumok sérülése, vándorlása. Ilyenkor enyhébb esetekben gyógyszeres kezelés, súlyosabb esetekben ismételt műtét is szükséges lehet.
A műtét másnapján kötéscsere történik, majd a beteg otthonába távozhat. Bütyök műtét esetén 10-12 nap múlva esedékes a varratszedés.
Bütyök műtétet követően otthon pihenés, a végtag polcolása javasolt néhány napig. Műtéti típustól függően szükséges lehet speciális kezelőcipő használata, ami 6-8 hétig helyettesít a normál lábbelit. A teljes fájdalommentesség nagyjából négy hét után várható. A behelyezett fémanyagok ezután távolíthatók el.
Bütyök esetén a gyulladás és a fájdalom időről-időre visszatérhet és fokozódhat.
Érdemes mielőbb rászánni magunkat a kezelésre, mivel a rossz terhelés miatt idő előtt tönkremehetnek a lábtőízületek, a kisízületek elkezdenek kopni. A rossz lábstatika a boka, térd, csípőízületre is kihatással van, akár deréktáji fájdalmat is okozhat.
A bütyök műtét ára magában foglalja a műtét költségét, valamint a műtét utáni kórházi tartózkodás és az utólagos kontroll díját.
Az előzetes szakorvosi konzultáció, valamint a műtétet megelőző vizsgálatok díja nem képezi a műtéti díj részét, ezek költségéről érdeklődjön Ügyfélszolgálatunkon.
Modern, kellemes hangulatú, légkondicionált egyágyas szobában helyezzük el ügyfeleinket. Minden szobához saját fürdőszoba, hűtőszekrény és televízió tartozik, valamint ingyenes WIFI hozzáférés is elérhető. Ügyfeleinknek egyéni nővér felügyelet is biztosítunk, aki a tartózkodása alatt segíti az Ön folyamatos gyógyulását.
Bütyök műtét | |
---|---|
Medicover Kórház és klinika | 420 000 Ft-tól |
Medicover Egészségpénztáron keresztül szolgáltatásaink akár 20% adó-, és további 10% egyedi kedvezménnyel vehetők igénybe!
Részletek >>
Medicover © 2024 – Minden jog fenntartva. | Adatkezelési tájékoztató | Privacy Policy | Magyar Nemzeti Bank - Pénzügyi Navigátor