Alapvetően akkor küldik a szakorvosok gerincsebészhez a pácienst, amikor a konzervatív (nem sebészi) kezelésekkel nem érnek el kielégítő eredményt.
A gerincet érintő betegségek tüneteit tekintve helyi, gerinc menti, illetve végtagba sugárzó fájdalom, ami az esetek többségében jelentkezni szokott. Néhány esetben zsibbadás, érzészavar lép fel a végtagokon (egyiken vagy többön), vagy akár a törzsön. Még ritkább, hogy a gerincbántalomhoz a végtagok, esetleg a törzs izmainak gyengülése, a végtagok mozgászavara, vagy a vizelet-, székletürítés zavara társul.
Ha váratlanul, egyik napról a másikra lép fel izomerő csökkenés (pl. nem tudja a beteg mozgatni a lábfejét, vagy kiesnek a kezéből a tárgyak, mert nem bírja el azokat, esetleg járás képtelenné válik a beteg), akkor javasolt azonnal orvoshoz fordulni. A vizelet, széklet ürítés hirtelen nehezítetté válása, mely esetleg a fenékpartok, a végbélnyílás körüli vagy a combok belső oldalának érzéscsökkenésével társul, szintén komoly tünetek. Ilyen esetekben javasolt sürgősségi osztályra menni, ahol mielőbb megtörténik a diagnosztizálás.