A nőgyógyászati szakrendelés felkeresése nem csak panasz esetén, hanem preventív jelleggel is, éves gyakorisággal javasolt a rákmegelőző állapotok időbeni felismeréséhez és az esetleges, nemi úton terjedő fertőzések kiszűréséhez.
A nőgyógyászati szakrendelés felkeresése nem csak panasz esetén, hanem preventív jelleggel is, éves gyakorisággal javasolt a rákmegelőző állapotok időbeni felismeréséhez és az esetleges, nemi úton terjedő fertőzések kiszűréséhez.
Kollégáink minden kérdésre választ adnak!
Ügyfélszolgálatunk készséggel válaszol!
Magánklinikáinkon sok éves tapasztalattal rendelkező nőgyógyászaink a külső és belső női nemi szervek teljes rendszerét vizsgálják. Pácienseink általában akkor keresnek fel minket, amikor gyermeket szeretnének vállalni, ha várandósak, vagy nőgyógyászati panaszokkal küzdenek.
A Medicovernél lehetőség van a meddőségi laborvizsgálati csomagunk igénybevételére is, amellyel könnyen kideríthetők a gyermekvállalás útjában álló akadályok.
A nőgyógyász megvizsgálja a külső női nemi szervek állapotát, elváltozásokat keresve azon. Ezt követi a belső szervek fizikális vizsgálata, a különböző szűrővizsgálatok elvégzése.
A nőgyógyászati vizsgálat összetett: a kórelőzmény felvételét a fizikális vizsgálat, a hüvely eszközzel történő feltárása (ún. kacsával) követi, majd hüvelyi ultrahang vizsgálatot és méhnyak szűrést (citológia) végzünk.
A nőgyógyászati vizsgálaton sor kerülhet egyéb szűrésekre is, pl. mintavétel a méhnyakról és a hüvelyváladékból, HPV szűrés (hüvelyváladék kenet mikroszkópos vizsgálata).
Az úgynevezett kolposzkópos vizsgálat, a méhnyak mikroszkópos áttekintését jelenti. Daganat vagy endometriózis gyanú esetén, a belső női nemi szervek kétkezes vizsgálata, azaz a bimanuális vizsgálat is szükséges lehet.
A hüvelyi ultrahang a méh elhelyezkedéséről, nagyságáról, szerkezetéről ad pontos képet. A nőgyógyász szakorvos a vizsgálat során a zselével bevont vizsgálófejet finoman becsúsztatja a hüvelybe. A fej mozgatásával válik láthatóvá a teljes kismedence.
A tapintásos emlővizsgálat során a nőgyógyász a mell, valamint a hónalj tájékon található eltéréseket vizsgálja. A mellek áttapintását a szakorvos csak a páciens kérésére végzi el. Amennyiben a szakorvos elváltozást tapasztal, ultrahang vizsgálatot, illetve mammográfiás vizsgálatot irányoz elő.
A méhnyakrák szűrés (cytologia) során a hüvely feltárását követően, a nőgyógyász a méhszáj felszínéről, valamint a méhnyakcsatorna kezdeti szakaszáról sejtvételi eszköz segítségével váladék mintát (kenetet) vesz, melyet egy tárgylemezre visz fel.
A sejtmintát a későbbiekben a citopatológus szakember mikroszkópos vizsgálatnak veti alá, majd kiértékeli. Az esetleges kóros állapotokra a kenetben található hámsejtek elváltozásaiból lehet következtetni.
A kolposzkóp egy fénykibocsátó és nagyító rendszer, mely a test és az élő szövet egyes részeinek többszörös (általában 5-30-szoros) nagyítására alkalmas.
Amennyiben a méhnyakrák szűrés eredménye elváltozást mutat, a nőgyógyász szakorvos kolposzkópos vizsgálatot is végez. Ennek során a feltáró lapoccal eltartott hüvelyfalak lehetővé teszik a méhnyak láthatóságát. A vizsgálat fájdalommentes, és a hüvely feltárását követően mindössze néhány percet vesz igénybe. Az ecetsavval érintett méhnyak felszínén a hámeltérések kontrasztosabbá, jól kivehetővé válnak.
Kérjük, a vizsgálatra hozza magával korábbi leleteit, zárójelentéseit, műtéti leírásait és szövettani eredményeit.
Gyűjtse össze nőgyógyászati-szülészeti előzményeit: terhességek, szülések, abortuszok száma, ideje, az első és utolsó menstruáció ideje, az utolsó méhnyakrák szűrés ideje.
A női reproduktív rendszer igen bonyolult. A női szerv petesejteket termel és hordoz, egyúttal táplálja és védi a fejlődő magzatot.
A méh (uterus) három részre különíthető el: hüvely, méhnyak és maga a méh. Funkciója szerint befogadja a megtermékenyített petét, hogy a magzat kifejlődjön, majd a kilencedik hónap környékén megszülessen. Emellett táplálja a fejlődő magzatot. Amikor a magzat eléri a megfelelő fejlettségi szintet, izomfalának összehúzódásaival segíti elő annak világra jöttét.
A méh fordított körte alakú szerv, mely a kismedencében helyezkedik el. Falát többnyire tömör simaizom alkotja. Hossza 7-8 cm, szélessége mintegy 5 cm. Súlyát tekintve 30-120 grammot nyom. Azon nők esetében akik már szültek, mérete valamivel nagyobb.
A petefészek mandula nagyságú, belső elválasztású mirigy. páros szerv, mely a nemi érettség eléréséig nyugalomban van, majd női ivarsejteket, tüszőhormonokat és sárgatest hormonokat kezd termelni. Működése körülbelül 28 naponként változik. Funkciója a változó korban szűnik meg.
Medicover © 2024 – Minden jog fenntartva. | Adatkezelési tájékoztató | Privacy Policy | Magyar Nemzeti Bank - Pénzügyi Navigátor