Pajzsmirigy betegség – tünetek és diagnosztizálási módok
A pajzsmirigy a légcső előtt a pajzsporcon elhelyezkedő belső elválasztású mirigyünk. Élettani feladata a pajzsmirigy hormon termelése, amely szerepet játszik a szervezet anyagcseréjének szabályozásában, a növekedésben, a szexuális működésben, az agyi működésben. Szinte nincs olyan szervünk, amely funkcióját ne befolyásolná a pajzsmirigy hormon, termelődése elengedhetetlenül szükséges az élethez. A pajzsmirigy működését az agyalapi mirigy szabályozza, amely az agy (hypothalamus) irányítása alatt áll.
Éppen a bonyolult működése miatt a pajzsmirigy betegségei a szerteágazó tünetek miatt nem, vagy csak későn kerülnek felismerésre. A diagnosztizálás mindenképpen szakorvos feladata és kiemelt fontossággal bír, hogy a pajzsmirigy vizsgálatára sor kerüljön. A betegség feltárásában pajzsmirigy laborvizsgálat, valamint ultrahang vizsgálat nyújt segítséget. Alábbi írásunkban összeszedtük a pajzsmirigy rendellenes működéséből eredő tüneteket.
A pajzsmirigy diszfunkcióinak tünetei
1. Gombóc-érzet a torokban
A pajzsmirigy betegség egyik gyakori formája a pajzsmirigy megnagyobbodása a struma, vagy más néven golyva. Kialakulásának egyik lehetséges – és egyben leginkább kivédhető – oka az alacsony jódfogyasztás. Felnőttek esetében napi 150 mikrogramm jód bevitele szükséges a pajzsmirigy megfelelő működéséhez.
A látható jeleken túl jelentkezhetnek egyéb tünetek is, melyek egy pajzsmirigy betegség jelenlétére utalhatnak.
2. Fáradtság, vagy álmatlanság
Pajzsmirigy-alulműködés esetén gyakori, hogy napi 8-10 óra alvás után is fáradtan, erőtlenül kelünk ki az ágyból. Túlműködés esetén a nappali fáradtságérzet oka pedig ennek ellenkezője, az éjszakai álmatlanság.
3. Súlyváltozások
Az alapanyagcsere szabályozása által a pajzsmirigy rendellenes működése testsúlyunkra is hatással van. Alulműködés esetén hízás elentkezhet, a túlműködés pedig súlyvesztést okozhat.
4. Hangulati ingadozások
Idegesség, depresszió, vagy napjaink egyre gyakoribbá váló tünet együttese, a pánikbetegség is jelentkezhet a pajzsmirigy rendellenes működéséből adódóan.
5. A magas koleszterinszint
Ha az értékek rendszeres mozgás, diéta hatására sem csökkennek, pajzsmirigy-alulműködésre is gyanakodhatunk. Túlműködés mellett alacsony koleszterint szint jelentkezhet.
6. Menstruációs és termékenységi problémák
A korábbinál erősebb, elhúzódó menstruáció pajzsmirigy-alulműködést jelezhet. A ritkábbá váló vérzések, a hosszabb ciklus túlműködésre utalhat. Gyakran a meddőség hátterében is pajzsmirigy probléma áll.
7. Bélpanaszok
Általában a székrekedés az alulműködésre enged következtetni, míg a hasmenés és az irritábilis bél-szindróma okozója a pajzsmirigy túlműködése is lehet.
8. Haj és bőrproblémák
A pajzsmirigy betegségei a haj és a bőr állapotában is több elváltozást okozhatnak. Gyakori panasz a haj hullása, szárazzá, töredezetté válása, a bőr kiszáradása.
9. Nyakfeszülés
A pajzsmirigy megnagyobbodásának következtében nyomást gyakorol a légcsőre és a nyelőcsőre egyaránt, így nyelési és légzési nehezítettség jelentkezhet. Előfordulhat időszakos rekedtség is.
10. Izom- és ízületi fájdalmak
Az izmok és ízületek fájdalma mellett pajzsmirigybetegségre utalhatnak az ún. kéztőalagút szindróma tünetei is: a mutató- és a középső ujj bizonyos időközönként fellépő zsibbadtsága.
Pajzsmirigy vizsgálatok
A laboratóriumi vérvizsgálatok a szerv aktuális működéséről adnak felvilágosítást. Az agyalapi mirigy által termelt TSH-, illetve a pajzsmirigy hormonok FT3 és FT4 szintjének és a pajzsmirigy gyulladását jelző anti-TPO és anti-TG szintjének meghatározása jelzi a szerv aktuális funkcionális állapotát.
A pajzsmirigy ultrahangvizsgálat segítségével a felépítésére (göbös jellegére), a gyulladás fennállására, daganatok jelenlétére lehet következtetni. Az idejében felismert elváltozások az esetek többségében gyógyszeres kezeléssel hatékonyan orvosolhatóak.
Az elváltozás függvényében a kezelőorvos kérhet aspirációs citológiát is. A vizsgálat lényege, hogy a pajzsmirigyből egy tű segítségével mintát vesznek ultrahang segítségével. A kapott mintát egy tárgylemezre helyezik, és mikroszkópos vizsgálattal kiértékelik. A vizsgálat nem jár nagy fájdalommal, egy tűszúrás okozta érzéshez hasonlítható.
A képalkotó eljárásokkal (röntgen, MR és CT) elsősorban a pajzsmirigy betegség kizárását végezzük, valamint a pajzsmirigy megnagyobbodás kiterjedtségét – szövődményeinek felderítése érdekében szükséges.
Pajzsmirigy műtét
A pajzsmirigy műtét lehetősége akkor merül fel, amikor túlműködő pajzsmirigy túl sok hormont (tiroxint) termel, illetve amikor a gyógyszeres kezelés már nem jelent megoldást a pajzsmirigy betegségre.