Mi a pajzsmirigy-alulműködés?

A pajzsmirigy alulműködés akkor alakul ki, ha a pajzsmirigy nem tud annyi pajzsmirigy hormont termelni, mint amennyit a szervezet vár tőle. A pajzsmirigy alulműködés orvosi neve a hypothyreosis. A napi gyakorlatban a laborban mért pajzsmirigy hormonokat fT3 és fT4 jelöli. (A pajzsmirigy ezen kívül is termel hormonokat, melyek meghatározására ritkábban van szükség.) A TSH szabályozza a pajzsmirigy működését, ezt az agyalapi mirigy termeli. Ha a szervezet több pajzsmirigy hormont szeretne, a TSH-t megemeli, ha több pajzsmirigy hormon termelődik, mint amennyi az igény, a TSH lecsökken.

A pajzsmirigy alulműködés ellentéte a pajzsmirigy túlműködés, más néven hyperthyreosis. Az alul- és túlműködés kapcsolata összetett, egy betegség különböző szakaszaiban is előfordulhat, illetve egyik átfordulhat a másikba. Mind az alulműködés, mind a túlműködés többféle okból alakulhat ki

A pajzsmirigy hormonok az anyagcserét szabályozzák, vagyis azt, hogy szervezetünk hogyan hasznosítja az energiát. Leegyszerűsítve pajzsmirigy alulműködésben a test funkciói lelassulnak.

A felnőtt lakosság kb 5%-ának van valamilyen eredetű pajzsmirigy alulműködése.

A pajzsmirigy a nyak elülső részén, az ádámcsutka alatt található. Pillangó alakja van, a pillangó szárnya a légcső két oldalán helyezkedik el. A pillangó szárnyának négy csúcsán a négy kis mellékpajzsmirigy helyezkedik el.

Melyek a pajzsmirigy alulműködés tünetei?

Mivel a pajzsmirigy hormonok hatnak gyakorlatilag minden szervre és szövetre, ezért a tünetek és panaszok is igen sokfélék, szerteágazóak lehetnek. Sok panaszt más, pajzsmirigytől független ok is elő tud idézni.

Az alábbi panaszokból több egyidejű, tartós jelenléte esetén gyanakodhatunk a pajzsmirigy alulműködésére, melynek kivizsgálásához elsőként endokrinológia szakrendelés felkeresése szükséges:

• Fáradékonyság
  • Hízás
  • Fázékonyság
  • Lassú szívritmus, lassú mozgás és beszéd
  • Izom- és ízületi fájdalom, görcsök, gyengeség
  • Székrekedés
  • Száraz bőr
  • Töredezett, vékony körmök és haj
  • Csökkent izzadás
  • Rendszertelen menzesz, erőteljes vérzés
  • Arc-, kéz- és lábduzzanat
  • Rossz alvás
  • Egyensúlyzavarok
  • Libido csökkenés
  • Visszatérő légúti fertőzések
  • Depresszió
  • Vérszegénység, magas koleszterin szint, májenzim eltérések

A hosszan tartó, kezeletlen pajzsmirigy alulműködés okozhat:

• Rekedtséget
  • Az arcvonások durvulását, arcduzzadást
  • Elvékonyodott vagy hiányzó szemöldököt
  • Hallásromlást

A pajzsmirigy alulműködés általában lassan alakul ki, ilyenkor a tünetek fokozatosan alakulnak ki, kevésbé feltűnőek és általánosak, más betegségre is jellemzőek lehetnek. Egyedül vérteszttel lehet megbizonyosodni a pajzsmirigy funkció állapotáról.

Gyerekekben a pajzsmirigy alulműködés tünetei hasonlóak a felnőttekhez, de jelentkezhet:

• Növekedési elmaradás
  • Megkéső fogzás
  • A kutacsok késői záródása
  • A szellemi fejlődés elmaradása
  • Késlekedő serdülés
  • A koncentrációs zavart az iskolai teljesítmény romlása érzékenyen jelzi

Olvasson bővebben a pajzsmirigy alulműködésről