A vesegyulladás fajtái és tünetei
Az egészséges emberben a vesék által kiválasztott vizelet egészen a húgycső legvégső szakaszáig steril marad. Az úgynevezett felszálló gyulladások során a baktériumok leggyakrabban alulról felfelé terjedve fertőzik meg a húgyutakat, ritkábban fordul elő, hogy a vérben keringő baktériumok a vesébe kerülve okozzanak gyulladást.
Mi a vesegyulladás?
Férfiak és nők esetében is számos kétoldali vesebetegség fordul elő, ezek jellegzetes megjelenési formája az akut (heveny) és a krónikus (idült) vesegyulladás. A gáttájékon vagy a hüvely környékén elhelyezkedő, bélflórából származó baktériumok felfelé haladva a húgyutakon át elérik a hólyagot, a húgyvezetéket és a vesemedencét. A vesegyulladás ritkán jelentkezik önmagában, leginkább az alsó húgyutak, illetve a prosztata gyulladása előzheti meg.
Milyen fajtái vannak a vesegyulladásnak?
Akut vesegyulladás
Leggyakrabban gyerekeknél és fiatal felnőtteknél alakul ki. Mindkét vesében valamilyen bakteriális fertőzés következtében gyulladás alakul ki.
Akut vesegyulladáshoz vezethet más fertőzésekre kialakult reakció is, mint pl. bárányhimlő, tüdőgyulladás, fertőző májgyulladás, a hasi szervek tályogjai, malária, szifilisz.
Krónikus vesegyulladás
Veleszületett vagy örökletes rendellenességek okozhatnak gyermekkori veseelégtelenséget, de a betegség később is kialakulhat.
Ezen kívül a visszatérő vesekövesség, a gyakori fertőzések, veseoperáció, a prosztata egyes betegségei, illetve daganat, baleset szintén vezethetnek krónikus vesegyulladáshoz.
Előfordulhat a nagy mennyiségű fájdalomcsillapítók fogyasztása következtében kialakuló veseelégtelenség is. Jelentős részben a cukorbetegség, magasvérnyomás okozza a krónikus veseelégtelenség kialakulását, valamint előfordulhat, hogy egy nem meggyógyult akut vesegyulladás krónikussá válik.
Milyen tünetei vannak?
A betegek többségénél az első tünetek már csak a betegség előrehaladott állapotában jelentkeznek, így a beteg számára nem teljesen egyértelmű, hogy a probléma a veséjével lehet. Más betegségek esetében is érezhet fáradékonyságot, nehéz koncentrációs képességet, az étvágytalanság vagy a hányinger miatt pedig néhány kilótól könnyedén megszabadulhat. A bokaduzzadás, izomgörcsök hatása, álmatlanság és viszkető, száraz bőr esetén sem gondol azonnal a vesegyulladásra.
Más tünetei vannak azonban az akut és a krónikus vesegyulladásnak.
Akut vesegyulladás tünetei:
- duzzadt arc és szemkörnyék
- vizenyő, ödéma
- duzzadt végtagok
- viszkető, száraz bőr
- álmatlanság, állandó fáradságérzet
- csökkent vizeletmennyiség
- vérnyomás emelkedése
Krónikus vesegyulladás tünetei:
- szinte állandó deréktájéki fájdalom
- fájdalmas vizeletürítés
- gyakori vizelési inger
- láz vagy hőemelkedés
- étvágytalanság és fogyás
- általános rosszullét, gyengeség
- véres vizelet
Hogyan diagnosztizáljuk a vesegyulladást?
A vizeletvizsgálat jelzi a gyulladást a szervezetben, komoly támpontot adva ezzel.
A vese funkciós vérből végzett vizsgálatok a vese működéséről adnak információt, míg a daganatok ultrahang vizsgálattal láthatók jól.
A gyulladások szövődményei, tehát a tályogképződés szintén kimutatható utóbbi vizsgálattal. Daganatoknál, súlyosabb gyulladásoknál vagy a kövesség bizonyos eseteiben CT vizsgálatra is szükség lehet, míg mésztartalmú köveknél a röntgen is segítheti a diagnózis felállítását.