Méhnyakrák szűrés

Méhnyakrák szűrés

nőgyógyászat a női nemi szervek betegségeinek felismerésével és kezelésével foglalkozik. A nőgyógyászati vizsgálat összetett: a kórelőzmény felvétele, a fizikális vizsgálat és a hüvely eszközzel történő feltárása (kolposzkópia), valamint a hüvelyi ultrahang vizsgálat mellett citológiai mintavételt is végzünk.

Az úgynevezett PAP-teszt (más néven Papanicolau rendszer vagy P-rendszer) a méhnyak felszínéről levált sejtek mikroszkópos vizsgálata, mely a korai méhnyakrák, valamint a rákmegelőző állapotok felismerését teszi lehetővé. Az eljárást sejtkenet vizsgálat, méhnyak citológia, illetve citológiai vizsgálat néven is szokták említeni.

Kérjen időpontot!

Kollégáink minden kérdésre választ adnak!

Hogyan történik a méhnyak szűrés?

A páciens az alsónemű levételét követően háton fekve, ellazított pozitúrában, felhúzott lábakkal kényelmesen elhelyezkedik a vizsgálati székben. A hüvely feltárását követően a méhszáj felszínéről, valamint a nyakcsatorna kezdeti szakaszáról a nőgyógyász szakorvos a sejtvételi eszköz (citológiai mintavevő kefesegítségével váladék mintát (kenetet) vesz, melyet egy tárgylemezre visz fel.

A kapott sejtmintát a későbbiekben a citopatológus szakember mikroszkópos vizsgálatnak veti alá, majd kiértékeli. Az esetleges kóros állapotokra a kenetben található hámsejtek elváltozásaiból lehet következtetni.

Mire kell felkészülni a vizsgálat előtt?

  • Kérjük, hozza magával budapesti vagy vidéki magánklinikáink egyikére korábbi leleteit, zárójelentéseit, műtéti leírásait és szövettani eredményeit.
  • Gyűjtse össze nőgyógyászati-szülészeti előzményeit: terhességek, szülések, abortuszok száma, ideje, az első és utolsó menstruáció ideje, az utolsó méhnyakrák szűrés ideje.
  • Milyen fogamzásgátló módszert használt, illetve ha volt spirálja, milyen típusú volt.