Mi a pajzsmirigy-alulműködés?
A pajzsmirigy alulműködés akkor alakul ki, ha a pajzsmirigy nem tud annyi pajzsmirigy hormont termelni, mint amennyit a szervezet vár tőle. A pajzsmirigy alulműködés orvosi neve a hypothyreosis. A napi gyakorlatban a laborban mért pajzsmirigy hormonokat fT3 és fT4 jelöli. (A pajzsmirigy ezen kívül is termel hormonokat, melyek meghatározására ritkábban van szükség.) A TSH szabályozza a pajzsmirigy működését, ezt az agyalapi mirigy termeli. Ha a szervezet több pajzsmirigy hormont szeretne, a TSH-t megemeli, ha több pajzsmirigy hormon termelődik, mint amennyi az igény, a TSH lecsökken.
A pajzsmirigy alulműködés ellentéte a pajzsmirigy túlműködés, más néven hyperthyreosis. Az alul- és túlműködés kapcsolata összetett, egy betegség különböző szakaszaiban is előfordulhat, illetve egyik átfordulhat a másikba. Mind az alulműködés, mind a túlműködés többféle okból alakulhat ki
A pajzsmirigy hormonok az anyagcserét szabályozzák, vagyis azt, hogy szervezetünk hogyan hasznosítja az energiát. Leegyszerűsítve pajzsmirigy alulműködésben a test funkciói lelassulnak.
A felnőtt lakosság kb 5%-ának van valamilyen eredetű pajzsmirigy alulműködése.
A pajzsmirigy a nyak elülső részén, az ádámcsutka alatt található. Pillangó alakja van, a pillangó szárnya a légcső két oldalán helyezkedik el. A pillangó szárnyának négy csúcsán a négy kis mellékpajzsmirigy helyezkedik el.
Melyek a pajzsmirigy alulműködés tünetei?
Mivel a pajzsmirigy hormonok hatnak gyakorlatilag minden szervre és szövetre, ezért a tünetek és panaszok is igen sokfélék, szerteágazóak lehetnek. Sok panaszt más, pajzsmirigytől független ok is elő tud idézni.
Az alábbi panaszokból több egyidejű, tartós jelenléte esetén gyanakodhatunk a pajzsmirigy alulműködésére, melynek kivizsgálásához elsőként endokrinológia szakrendelés felkeresése szükséges:
- Fáradékonyság
- Hízás
- Fázékonyság
- Lassú szívritmus, lassú mozgás és beszéd
- Izom- és ízületi fájdalom, görcsök, gyengeség
- Székrekedés
- Száraz bőr
- Töredezett, vékony körmök és haj
- Csökkent izzadás
- Rendszertelen menzesz, erőteljes vérzés
- Arc-, kéz- és lábduzzanat
- Rossz alvás
- Egyensúlyzavarok
- Libido csökkenés
- Visszatérő légúti fertőzések
- Depresszió
- Vérszegénység, magas koleszterin szint, májenzim eltérések
A hosszan tartó, kezeletlen pajzsmirigy alulműködés okozhat:
- Rekedtséget
- Az arcvonások durvulását, arcduzzadást
- Elvékonyodott vagy hiányzó szemöldököt
- Hallásromlást
A pajzsmirigy alulműködés általában lassan alakul ki, ilyenkor a tünetek fokozatosan alakulnak ki, kevésbé feltűnőek és általánosak, más betegségre is jellemzőek lehetnek. Egyedül vérteszttel lehet megbizonyosodni a pajzsmirigy funkció állapotáról.
Gyerekekben a pajzsmirigy alulműködés tünetei hasonlóak a felnőttekhez, de jelentkezhet:
- Növekedési elmaradás
- Megkéső fogzás
- A kutacsok késői záródása
- A szellemi fejlődés elmaradása
- Késlekedő serdülés
- A koncentrációs zavart az iskolai teljesítmény romlása érzékenyen jelzi