Albumin meghatározása szerumban

Albumin meghatározása szerumban

Az emberi szervezet legfontosabb kötő – és szállító fehérjéje, amely a test teljes fehérjemennyiségének több, mint 50%-át teszi ki. A májban képződik, életideje körülbelül egy hónap. Számtalan funkciót ellát, a legfontosabbak azonban, hogy a test megfelelő részeire szállítja a zsírsavakat, az aminosavakat, a bilirubint, a hormonokat és gyógyszereket. A vérplazma fő antioxidáns tartalékaként van jelen, aminosav-tartalék, és tápanyaggal látja el a test szöveteit.

Mit mutat a vizsgálat?

Az albumin szint mérése megmutatja, hogy a kiválasztó szervekben jelen van-e bármilyen eltérés (vesefunkció és májfunkció), valamint a páciens általános tápláltsági állapotára is választ kaphatunk. Az albumint a máj termeli, így ha májfunkciós elégtelenség lép fel, annak szintje csökkenhet, és ugyanez igaz a vese elégtelen működése során. Normál esetben a vizelettel nem ürül semennyi albumin a szervezetből, nem úgy vesebetegség alkalmával. Érdemes azonban figyelembe venni, hogy az albumin ürülés súlyos akut és heveny kiválasztó szervi megbetegedések alkalmával fordul elő.

Kérjen időpontot!

Kollégáink minden kérdésre választ adnak!

Milyen esetben javasolt a vizsgálat elvégzése?

Általános egészségi állapot felmérés céljából, rutin laborvizsgálati tételként kérik a szakorvosok, de elrendelhetik különböző felszívódási zavarok felderítésének céljából, kórós soványság, alultápláltság alkalmával is. Valamint akut és krónikus májbetegség, vesebetegség gyanúja esetén, főleg, ha kísérő betegségként cukorbetegség vagy a magas vérnyomás is jelen van. Valamint műtéti beavatkozások előtt is szokott szerepelni vizsgálati tételként.

Milyen mintára van szükség a vizsgálathoz?

A vizsgálathoz vénából vett vérmintára van szükség

Mire utalhat az eredmény?

Az albumin szintet mindig más értékek vizsgálatával együtt kell elemezni, és szem előtt kell tartani, hogy a normál értéktől való eltérés lehet akár átmeneti is.  Alacsony szintje elsősorban májkárosodásra vagy veseelégtelenségre utalhat. Viszont alacsony szinte megjelenhet egyéb betegségek alkalmával is, mint például a diabétesz, a pajzsmirigy alulműködés, ha valamilyen tumor van jelen a szervezetben vagy krónikus betegség, fertőzés gyanújával állunk szemben. Ellenben különböző tápanyag felszívódási zavarok alkalmával (cöliákia vagy Chron-betegség) is lehet alacsonyabb az eredmény. Magas értéke pedig dehidratációt (kiszáradás) jelezhet.

Mi a teendő a vizsgálat után?

A vizsgálattal önmagában nem diagnosztizálható egy betegség sem, a kapott lelettel minden esetben keressen fel belgyógyász vagy hematológus szakorvost a pontos diagnózis és a szükséges terápia meghatározása érdekében.